Epitafium powraca do kościoła w Srokowie
Do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Srokowie wraca wojenne epitafium z nazwiskami poległych w I wojnie światowej mieszkańców wsi – drewniana, dwumetrowa tablica odnaleziona na strychu kościoła w Radziejach.
Społecznicy z lokalnego stowarzyszenia „Blusztyn” organizują ceremonię w świątyni oraz wykład, który wygłosi historyk i regionalista dr Jerzy Łapo.
Tradycja umieszczania zbiorczych epitafiów wojennych na Mazurach sięga początku XIX wieku. Wymieniano na nich nazwiska poległych w tzw. pruskiej wojnie wyzwoleńczej z lat 1813-1815, a później w wojnach prowadzonych przez Prusy. Większość była wypisywana w języku niemieckim, ale te najstarsze, z czasów napoleońskich, również po polsku.
Epitafia poświęcone ofiarom Wielkiej Wojny zachowały się na Mazurach w większości kościołów, które po 1945 roku pozostały świątyniami ewangelickimi, mimo że przepisy nakazywały usunięcie wszelkich napisów w języku niemieckim. Jak powiedział dr Łapo, takie tablice nie mają wartości materialnej, ale historyczną i emocjonalną.
(pap/kan/bsc)