Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Elżbieta Załuska: opłata peronowa jest dla spółki Polregio złą wiadomością
Ponad trzy miliony pasażerów skorzystało w minionym roku z usług warmińsko-mazurskich Przewozów Regionalnych – mówiła w Porannych pytaniach szefowa tej spółki Elżbieta Załuska. Codziennie Polregio obsługuje około dziesięć tysięcy osób.
Elżbieta Załuska przekonuje, że liczba pasażerów rośnie, choć ostatnie miesiące wiążą się z utrudnieniami ze względu na modernizacje, które Polskie Linie Kolejowe prowadzą m.in. na odcinkach Działdowo-Olsztyn, Szczytno-Ełk i między Iławą a Olsztynem.
Szczególne utrudnienia występują, gdy chcemy jechać do Ełku przez Pisz. Tam wprowadzona jest zastępcza komunikacja autobusowa. Musimy jednak przekonać naszych podróżnych, że warto zostać i przetrwać ten czas. Parametry tej linii poprawią się. Na odcinku Szczytno-Ełk skrócimy czas przejazdu o 1 godz. i 22 min. W tej chwili jedziemy tam 2 godz. 54 min., a po remoncie będzie to godz. 32 minuty.
Prace na trasie kolejowej ze Szczytna do Ełku przez Pisz mają zakończyć się w sierpniu tego roku. Z kolei trasa z Działdowa do Olsztyna ma być w całości oddana do użytku w połowie przyszłego roku.
Warmińsko-mazurskie Przewozy Regionalne nie są przygotowane finansowo na opłatę peronową, którą w tym roku przywrócą Polskie Linie Kolejowe. To należność, która funkcjonowała w latach wcześniejszych, Przewozy były z niej zwolnione w minionym roku. – Teraz brakuje około miliona złotych – zwracała uwagę Elżbieta Załuska:
Jest to zła wiadomość dla nas i dla wszystkich przewodników. To nie jest opłata skierowana tylko do Polregio. W skali spółki mówimy o bardzo dużej kwocie, tj. 20 milionów złotych. Na nasze województwo przypadnie ok. miliona złotych, jest to znaczący wzrost kosztów.
Elżbieta Załuska mówiła, że Przewozy Regionalne będą szukały oszczędności. Podkreśla jednak, że decyzje finansowe na pewno nie będą miały wpływu na liczbę funkcjonujących połączeń kolejowych w województwie.
O brakujący milion Polregio zwróci się do Samorządu Województwa, który jest największym udziałowcem spółki. Umowa na funkcjonowanie „Przewozów” jest jednak podpisana do 2020 roku i nie podlega negocjacjom. Ale w przypadku woli obu stron możliwe jest podpisanie aneksu.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Elżbietą Załuską
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio