Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elżbieta Gelert o problemach kadrowych szpitali. Posłuchaj Porannych Pytań

Eżbieta Gelert (Platforma Obywatelska). Fot. Łukasz Węglewski

– Mamy problem z liczbą lekarzy, możemy mieć też problemy z liczbą pielęgniarek – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Elżbieta Gelert, posłanka Platformy Obywatelskiej i dyrektor szpitala wojewódzkiego w Elblągu.

W tym tygodniu pojawiły się informacje o zawieszeniu niektórych oddziałów szpitalnych. Dotyczy to Szpitala Miejskiego w Elblągu oraz szpitali powiatowych w Iławie, Gołdapi, Biskupcu, Braniewie i Lidzbarku Warmińskim. Powodem jest niedobór lekarzy. Elżbieta Gelert zwróciła również uwagę na możliwy problem z obsadą pielęgniarską.

Bardzo dużo pielęgniarek jest w wieku emerytalnym lub tuż przed emeryturą. Średnia wieku pielęgniarek jest powyżej 50. lat. Do tej pory ten zawód był też gorzej opłacany. W tej chwili nastąpi znowu wzrost wynagrodzenia pracowników, co powinno sprawić, że ten zawód stanie się bardziej atrakcyjny.

Podwyżki płac pracowników szpitali mają wejść w życie od lipca.

– Wciąż powinniśmy być ostrożni i szczepić się przeciwko COVID-19 – mówiła w Porannych Pytaniach Elżbieta Gelert. Od poniedziałku nie będzie już stanu epidemii w Polsce. Zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

To pokłosie niskiej liczby nowych zakażeń – z ostatniego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu tygodnia w Polsce zanotowano niecałe 4 tysiące zakażeń, w tym tylko 95 w województwie warmińsko-mazurskim. Elżbieta Gelert na antenie Radia Olsztyn podkreślała jednak, że jesteśmy w specyficznym okresie.

Według badań statystycznych między czerwcem a wrześniem spada liczba zachorowań, natomiast nie wiadomo, czy we wrześniu znowu nie wybuchnie. Należy dalej stosować wszystkie możliwe metody, by strzec się przed zakażeniem. Namawiam tych, którzy się nie zaszczepili lub nie przyjęli trzeciej dawki, by skorzystali z tej możliwości.

W całej Polsce przeciwko COVID-19 zaszczepiło się niespełna 22,5 miliona osób. Liczba tych, którzy przyjęli dawkę przypominającą, to niecałe 12 milionów.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak ważna do życia jest woda?

Większość Polaków jest odwodniona. 11 procent nie pije wody w ogóle. Tymczasem jej wpływ na nasze zdrowie jest kluczowy. O znaczeniu wody dla organizmu, objawach i...

Zamknij
RadioOlsztynTV