Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elżbieta Gelert: likwidacja łóżek nie powinna wpłynąć na funkcjonowanie służby zdrowia

Eżbieta Gelert (Platforma Obywatelska). Fot. Łukasz Węglewski

Nasze główne i najistotniejsze poprawki, które były prośbą zwiększenia budżetu o cztery miliardy na edukację i szkolnictwo, pieniądze na in vitro i walkę ze smogiem, nie zostały zrealizowane. W związku z tym nie mogliśmy poprzeć budżetu – powiedziała w Porannych Pytaniach poseł Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gelert.

W tym tygodniu Sejm przyjął ustawę budżetową, przeciwko jej przyjęciu głosowali posłowie opozycji. Elżbieta Gelert uzasadnia to m.in. zbyt wysokim deficytem budżetowym i brakiem przygotowania na gorsze czasy.

Wiadomo, że w tej chwili koniunktura gospodarcza jest dobra, ale za chwilę może być gorsza. Polska nie jest niestety na to przygotowana. Ponadto można powiedzieć, że zostały schowane 30 miliardów pod nazwą ,,rezerwy”, czyli właściwie nie ma na nie przeznaczenia. Nie wiadomo, co rząd chce zrobić z tymi pieniędzmi. Jest to budżet typowo wyborczy. 

– podkreśliła Elżbieta Gelert

Dziś odbędzie się pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po tym tragicznym wydarzeniu pojawia się pytanie o ochronę dla samorządowców.

Wydaje mi się, że samorządowcy też budzą emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Nie mają zapewnionej takiej ochrony ustawowo. Są jeszcze bliżej ludzi niż politycy typu premier czy prezydent.

dodała poseł Gelert

W 2019 roku pojawiły się nowe normy dotyczące czasu pracy pielęgniarek. Niektóre szpitale w różnych częściach Polski zaczęły informować, że zaczęły likwidować łóżka lub zmniejszać ich liczbę u siebie. Elżbieta Gelert podkreśla, że zlikwidowano łóżka, które i tak nie były wykorzystywane. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że średnie wykorzystanie łóżek w polskich szpitalach wynosi 68 procent. Do likwidacji dochodziło na oddziałach, gdzie wykorzystanie wynosiło od 11 do 60 procent.

Do wysłuchania rozmowy z Elżbietą Gelert zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PO, Poranne Pytania, Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska kontra Prawo i Sprawiedliwość. Czy polska polityka zmieni się po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska?

Jeden na Jednego to słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Marka Lewińskiego byli: Łukasz Łukaszewski - Platforma Obywatelska Dariusz Rudnik - Prawo i...

Zamknij
RadioOlsztynTV