Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg wspomina Waldemara Rebinina, ofiarę Grudnia 1970

grób Waldemara Rebinina. Fot. Urząd Miejski w Elblągu

51 lat temu Elbląg włączył się do robotniczych strajków, które ogarnęły Wybrzeże. Przyczyną protestów była, ogłoszona przez władze, podwyżka cen żywności. 15 grudnia stanęły największe zakłady w mieście, a ludzie wyszli na ulice.

Wieczorem protestujący udali się przed siedzibę komitetu miejskiego PZPR. Gmach został obrzucony butelkami z benzyną, ale pożar ugaszono. 15 grudnia to też rocznica tragicznej śmierci Waldemara Rebinina, pierwszej z trzech elbląskich ofiar Grudnia 70. Jego imię nosi skwer w centrum Elbląga.

Waldemar Rebinin zginął w październiku 1970 roku 26 lat. Miał rodzinę – żonę i dwójkę małych dzieci. Pracował w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Gdańsku. 15 grudnia był w pracy, pojechał oznakowaną sanitarką przed przychodnię kolejową. Tam, w okolicy dworca, został śmiertelnie postrzelony w głowę. Strzał padł z bliskiej odległości. O jego śmierci żona dowiedziała się dwa dni później. Pochowany został nocą 18 grudnia na cmentarzu Srebrzysko, a rodzina dopiero następnego dnia od grabarzy dowiedziała się, gdzie jest jego grób. W następnym roku spoczął w Elblągu na cmentarzu Agrykola.

W Grudniu 70 zastrzelonych zostało trzech elblążan, ale szacuje się, że represjom i brutalnemu traktowaniu poddanych było nawet 800 mieszkańców miasta. W grupie tej byli nastolatkowie i kobiety, a także wiele przypadkowych osób, które nie brały udziału w protestach.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w ofiara, Grudzień 1970, protesty
Kolejna rocznica Grudnia 1970. Elbląg pamięta o ofiarach

51 lat temu, 14 grudnia, w Gdańsku zaczął się bunt robotników nazwany współcześnie Rewoltą Grudniową 1970 roku. Protest i strajki, które wywołała radykalna podwyżka cen żywności...

Zamknij
RadioOlsztynTV