Elbląg wczoraj, Elbląg dziś. T. Gliniecki opowiada o historii przełomu wieków
Od hanzeatyckiego miasta portowego, po dynamiczne i wysoko uprzemysłowione. Doktor Tomasz Gliniecki, dziennikarz i badacz historii Elbląga mówił w Radiu Elbląg o dziejach miasta na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku.
– Na początku dwudziestego stulecia Elbląg był miastem wysoce uprzemysłowionym – podkreślił Tomasz Gliniecki.
To było miasto, które ponad czterokrotnie zwiększyło swoją liczebność pod względem mieszkańców i oczywiście wynikało to z tego, że był tu olbrzymi przemysł. Zaczynając od największej firmy Schichau, założonej przez nestora Schichaua. Było to też miasto dość sprawnie zarządzane administracyjnie. Przez kilkadziesiąt lat było np. dwóch burmistrzów
– powiedział.
Gość Radia Elbląg gość mówił także o swoich badaniach, w których wskazał mity i propagandowe naleciałości z okresu II wojny światowej.
Jak badam te zdarzenia wojskowe, to jednocześnie badam propagandę drugim nurtem, czyli robię to w jednym czasie, ale dwiema ścieżkami. Jedna ścieżka, to są bezpośrednie dokumenty wojskowe, a druga, to opowieść o wojnie, czyli co pisano w wojennych gazetach, w kronikach filmowych, co nagrywano i jakie zdjęcia wykonywano. I to jest ta główna część propagandowa, która była zafałszowywana
– dodał.
Dodajmy, że Tomasz Gliniecki jest doktorem nauk humanistycznych i autorem książek poświęconych historii Elbląga. W swoich badaniach skupia się m.in. na walkach w lutym 1945 roku i tzw. Sprawie Elbląskiej.
Posłuchaj rozmowy Michaliny Rozbickiej
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska