Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Eksplozja w Przewodowie. Posłuchaj komentarzy ekspertów i parlamentarzystów

Fot. PAP / Wojtek Jargiło

Eksperci twierdzą, że Rosja będzie wykorzystywać tragedię w Przewodowie na Lubelszczyźnie do swoich celów i do tego, żeby skłócić nas z Ukrainą. Parlamentarzyści podkreślają – potrzebny jest spokój.

– Rosyjska propaganda posłuży się incydentem z ukraińską rakietą – uważa Tadeusz Baryła, ekspert ds. wschodu w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Tadeusz Baryła uważa, że wczorajszy zmasowany atak rakietowy na Ukrainę okazał się mimo wszystko porażką Rosji, bo 3/4 z nich nie osiągnęło celu.

– Rosja testuje integralność i siłę NATO – twierdzi natomiast politolog dr hab. Krzysztof Żęgota z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego zdaniem sojusz północnoatlantycki powinien zwiększyć swą obecność na wschodniej flance.

00:00 / 00:00

Zarówno NATO jak Unia Europejska obarczyły bezpośrednią odpowiedzialnością Rosję za incydent z rakietą na terytorium Polski.

Parlamentarzyści z Warmii i Mazur w sprawie eksplozji w Przewodowie mówią zgodnie – potrzebny jest spokój, wyjaśnienie okoliczności tej tragedii i współpraca na wielu frontach.

Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że trzeba z tego wydarzenia wyciągnąć lekcję.

00:00 / 00:00

Z kolei posłanka PSL Urszula Pasławska w rozmowie z Radiem Olsztyn podkreślała konieczność stworzenia procedur zarządzania kryzysem oraz współpracy między parlamentarzystami a rządem i prezydentem.

00:00 / 00:00

Posłowie opozycji zwrócili też uwagę na konieczność poprawy komunikacji z obywatelami – tak by przekazywane informacje były precyzyjne i pewne.

Z kolei sekretarz stanu w kancelarii premiera i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn przestrzegł, by uważać na internetowe fake newsy.

 

Prezydent o eksplozji: jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony

Nowe informacje ws. rakiety, która spadła na Polskę. „Mało prawdopodobne, że została wystrzelona z Rosji”

Posłowie o eksplozji przy granicy: musimy zachować spokój i czekać na wyjaśnienie sprawy

Więcej w parlamentarzyści, Przewodów
Prezydent o eksplozji: jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony

Podczas briefingu prasowego po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z premierem, ministrami i dowódcami wojskowymi, prezydent Andrzej Duda poinformował, że "nic nie wskazuje na to, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV