Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ekspert: z uzębieniem Polaków jest znacznie gorzej niż przed pandemią

Fot. fotolia

W pandemii mniej dbaliśmy o profilaktykę stomatologiczną, w efekcie stan uzębienia Polaków jeszcze bardziej się pogorszył. – Jest znacznie gorzej niż przed COVID-19 – alarmuje dr n. med. Maciej Nowak.

Specjalista jest konsultantem wojewódzkim na Mazowszu w dziedzinie periodontologii, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Twierdzi, że nasze uzębienie wymaga stałej, codziennej dbałości i pielęgnacji. Niestety, wielu naszych rodaków o tym zapomina.

Już samo szczotkowanie przebiega nie tak, jak powinno. Jedynie 60 procent Polaków szczotkuje zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a około 40 procent używa środków do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych

– stwierdził.

Jego zdaniem należy przynajmniej raz w roku odwiedzić stomatologa, nawet jak nic nam w jamie ustnej nie dolega, bo tylko odpowiednio wcześniej można wykryć niepokojące zmiany w uzębieniu i jamie ustnej.

Niestety, powodem wizyty u stomatologa jest najczęściej ból lub problem estetyczny, nie profilaktyka

– zaznaczył.

Jako przykład podaje społeczeństwa Europy Zachodniej, gdzie pacjenci raz w roku zgłaszają się do stomatologa w celu kontroli uzębienia. – Schorzenia zębów wtedy wykrywane na samym początku, można więc szybko i bez bólu zadbać o zdrowie pacjentów – podkreślił.

Niestety, w czasie pandemii Polacy rzadziej odwiedzali stomatologów, w efekcie stan naszego uzębienia pogorszył się jeszcze bardziej.

Tak, jest znacznie gorzej niż przed pandemią. Periodontologia, czyli dziedzina zajmująca się profilaktyką i leczeniem dziąseł i przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej, wymaga wizyt przypominających. W czasie pandemii pacjenci zgłaszali się do nas głównie z powodów bólowych albo skrajnie estetycznych. U takich osób powróciła aktywna choroba zębów oraz przyzębia – trzeba od początku przeprowadzać leczenie

– tłumaczył dr Maciej Nowak.

Przyznał, że ważne jest psychiczne nastawienie do wizyty u dentysty. A z tym wciąż też nie jest najlepiej w naszym społeczeństwie. – Często rodzice sami się boją i straszą dzieci. Nie raz słyszałem: jak będziesz niegrzeczny, to przyjdziemy jeszcze raz do pana doktora. Dziękuję za taką promocję zdrowia! – stwierdził.

Zapewnił jednak, że współczesna stomatologia jest praktycznie bezbólowa. – Nieprzyjemne jest tylko znieczulenie. Dlatego przed właściwym znieczuleniem używamy znieczuleń powierzchniowych u dorosłych i smakowych u dzieci – dodał.

Autor: Z. Wojtasiński (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, próchnica, zeby
Rusza Tydzień Wiedzy o Antybiotykach: ich bezmyślne stosowanie jest zagrożeniem

Specjaliści z całej Polski rozmawiali w Olsztynie o odporności naszych organizmów na leki. Rozpoczyna się Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. To nasz wielki skarb, który musimy...

Zamknij
RadioOlsztynTV