Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Eksperci oceniają: w Polsce w 2025 roku będzie 300 tysięcy aut elektrycznych

Fot. fotolia.pl

Przy optymalnym wykorzystaniu Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, liczba pojazdów elektrycznych w Polsce w 2025 roku sięgnie 300 tysięcy – oceniają Polskie Stowarzyszenie Paliwa Alternatywnych i firma doradcza Frost & Sullivan w raporcie „Polish EV Outlook 2019”.

Autorzy raportu oceniają, że efektywne wsparcie z Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT), przede wszystkim w postaci dopłat, obniżających cenę nowych aut na prąd będzie miało decydujące znaczenie dla liczby takich samochodów. W projekcie rozporządzenia do ustawy wprowadzającej FNT Ministerstwo Energii zaproponowało dopłatę do zakupu pojazdu elektrycznego w wysokości do 36 tysięcy złotych, a także m.in. dopłaty dla punktów ładowania czy zakupu niskoemisyjnych autobusów.

Według najbardziej optymistycznego scenariusza „Polish EV Outlook 2019”, zakładającego nie tylko dopłaty ale i zwolnienie aut elektrycznych (EV) z podatku VAT, w 2025 roku w Polsce mogłoby jeździć 0,5 miliona samochodów na prąd, a poziom miliona EV osiągnięty zostałby w 2030 r.

Oczekujemy, że w latach 2030-2040 rynek pojazdów elektrycznych w Polsce stanie się rynkiem dojrzałym, a tempo jego wzrostu ulegnie stabilizacji. W perspektywie długookresowej, polski park samochodów elektrycznych może się zwiększyć do 3,2 mln pojazdów w 2040 r., przede wszystkim w zależności od rodzaju wprowadzonych instrumentów wsparcia

– mówił w czasie prezentacji raportu Ivan Kondratenko z Frost & Sullivan.

Optymalny scenariusz w raporcie zakłada dopłaty w wysokości do 36 tysięcy złotych do nowego auta do roku 2024 i 12 tysięcy złotych w kolejnych latach, oraz dopłaty do infrastruktury ładowania w latach 2019-2027. Przy jego wdrożeniu, w 2025 r. w Polsce byłoby 300 tysięcy aut na prąd, w 2030 roku – niemal 700 tysięcy, a dziesięć lat później liczba ta mogłaby wzrosnąć do 2,5 miliona. Polski rynek przyrastałby o ponad 50 tysięcy EV rocznie, w 2030 roku co dziesiąte rejestrowane auto byłoby elektryczne, a w 2040 r. ten odsetek wzrósłby do 25 %.

 

Autor: W. Krzyczkowski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samochód elektryczny, Polskie Stowarzyszenie Paliwa Alternatywnych, Frost & Sullivan
Dobra wiadomość dla posiadaczy samochodów elektrycznych. W Ełku otwarto stację ładowania pojazdów na prąd

W Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku otwarta została stacja ładowania samochodów elektrycznych. To pierwsze takie miejsce nie tylko w mieście, ale i w regionie. Stacja jest ogólnodostępna...

Zamknij
RadioOlsztynTV