Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ekonomia i ekologia. Podróżni coraz częściej wybierają pociągi

Duże zainteresowanie przewozami kolejowymi. Po okresie pandemii PKP Intercity i Polregio odnotowują wysokie wzrosty liczby przewożonych pasażerów.

Na konferencji prasowej w Olsztynie prezes PKP Intercity Marek Chraniuk podkreślał, że jego firma cieszy się z wyjątkowej frekwencji w pociągach. W skali kraju firma przewiozła już ponad 25 milionów pasażerów.

Nie było nigdy w historii tak dużych przewozów. Cieszy nas to, że po tych trudnych czasach, dwóch ostatnich latach, widzimy, że pasażerowie wracają.

00:00 / 00:00

W całym kraju, do końca tego roku, spółka PKP Intercity planuje przewieźć ponad 50 milionów pasażerów.

Prezes Marek Chraniuk zapowiedział także, że w najbliższych latach zwiększy się liczba połączeń z Olsztyna do Warszawy – z 8 do 12 par pociągów dziennie. Dodał, że dzięki elektryfikacji linii 38 będzie można pojechać do Giżycka i Ełku łącząc w ten sposób Polskę Zachodnią np. Wrocław, Trójmiasto czy Świnoujście z Mazurami, a po otwarciu linii Rail Baltica, Olsztyn będzie skomunikowany z Suwałkami i Białymstokiem.

Rośnie także liczba pasażerów obsłużonych przez warmińsko-mazurskie Polregio. W maju tego roku przewieziono o 40% więcej osób niż w tym samym okresie roku ubiegłego – powiedziała Anna Nowak, rzeczniczka wojewódzkiego Polregio.

Na tę sytuację wpływa zakończenie stanu pandemii oraz znaczący wzrost cen paliw, co sprawia, że dojazdy pociągiem staja się dużo bardziej ekonomiczne.

00:00 / 00:00

Podróżni Polregio najchętniej wybierają pociągi jadące do Giżycka oraz do Szczytna, Pisza i Ełku.

A dlaczego podróżni wybierają pociąg? O to na przystanku Olsztyn Zachodni pytał nasz reporter:

00:00 / 00:00

Rekordowym dniem w historii PKP Intercity okazał się 19 czerwca. Tylko tego dnia do pociągów w całej Polsce wsiadło 247 tys. pasażerów.

fot. P. Getka

Autor: M. Lewiński / A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, pociąg, PKP Intercity, podróż, pasażer, video
Ratownicy MOPR wydobyli zatopiony przed rokiem jacht

Jacht na dnie jeziora Śniardwy spoczywał przez okrągły rok. Został znaleziony i wydobyty przez ratowników z sekcji nurkowej Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przypomnimy, żaglówka znajdowała się...

Zamknij
RadioOlsztynTV