Egzaminy gimnazjalne odbyły się we wszystkich szkołach na Warmii i Mazurach. Kilkanaście skorzystało z pomocy wolontariuszy
W kraju rozpoczęły się dziś ostatnie, przed wygaszeniem gimnazjów, egzaminy. Jak powiedział Radiu Olsztyn warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki, mimo strajku nauczycieli żadna ze szkół nie wstrzymała egzaminów gimnazjalnych.
Placówki mogą korzystać z pomocy wolontariuszy, których zgłosiło się ponad 300. Dziś z ich wsparcia skorzystano w kilku szkołach w Olsztynie. Były to: SP 5, SP 8, SP 21, SP 33, Zespół Placówek Edukacyjnych, w Elblągu są to: SP 11, Gimnazjum nr 4, Zespół Szkół z Gimnazjum nr 8, SP 25 – Gimnazjum nr 9. W Kętrzynie z pomocy wolontariuszy korzysta Szkoła Podstawowa nr 1.
Na Warmii i Mazurach do egzaminu przystąpiło 13 tysięcy 328 uczniów w 292 szkołach – powiedziała Radiu Olsztyn Małgorzata Hochleitner, dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki w warmińsko-mazurskim kuratorium oświaty.
Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki podkreśla, że w tym roku egzamin musieli zdać nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i to się udało.
Przed godziną 9 odwiedziliśmy Gimnazjum nr 12 w Olsztynie. Z uczniami rozmawiała Kinga Grabowska.
Dyrektor szkoły Andrzej Tymecki mówił jak rozwiązał napiętą sytuację. Dyrektor szkoły do końca wierzył, że nauczyciele stawią czoła napiętej sytuacji. Udało się też nawiązać współpracę z inną szkołą i dzięki temu skład komisji złożono bez przeszkód.
Było trudno, ale wspólnymi siłami udało się – tak o rozpoczęciu egzaminów gimnazjalnych w Elblągu mówią dyrektorzy szkół. W Elblągu testy odbyły się we wszystkich dziesięciu placówkach. W Elblągu do testów gimnazjalnych przystąpiło 889 uczniów.
W całym kraju kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi zgłosiło się do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących. Do kuratorów oświaty wciąż napływają kolejne zgłoszenia. Wolontariusze czekają na przydzielenie ich do konkretnych komisji egzaminacyjnych, jeśli dyrektorzy szkół będą mieli taką potrzebę. Do egzaminu gimnazjalnego przystępuje 350 tysięcy uczniów.
Od poniedziałku w szkołach trwa zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk. Przystąpiła do niego część nauczycieli z oświatowej „Solidarności”, m.in. z województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. W związku z egzaminami gimnazjalnymi wielu nauczycieli zawiesiło akcję protestacyjną.
Uczniowie zdawali dziś egzamin z wiedzy humanistycznej. Jutro egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. W piątek sprawdzian z języka obcego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisał w drugim terminie – 3,4 i 5 czerwca. Wyniki egzaminu, które uczniowie poznają 14 czerwca, będzie miał wpływ na przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej.
Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 21 czerwca.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio za K.Grabowska/A. Pastuszka