Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś wspominamy pomordowanych w Katyniu

Olsztyn – pomnik upamiętniających pomordowanych w Katyniu. Fot. RO

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Został on uchwalony 12 lat temu poprzez aklamację sejmu, aby oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

W ocenie Barbary Gawlickiej – przewodniczącej Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Olsztynie wiedza Polaków o zbrodni katyńskiej wciąż nie jest wystarczająca. Na antenie Radia Olsztyn przypomniała, że przez 50 lat o Katyniu w ogóle nie można było mówić. Barbara Gawlicka podkreśliła, że efekty tej cenzury widać do dzisiaj.

Słyszałam relacje kierownika muzeum katyńskiego. Ekipa przeprowadzała wywiady z ludźmi. Wnioski są takie, że 90% osób może i coś wie o Katyniu, ale to wiedza hasłowa, bardzo niewielka. Jest nad czym pracować.

Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy i działacze społeczni.

W tym samym czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRR, przeprowadzonej również przez władze sowieckie. Zamordowany został m.in. dziadek Barbary Gawlickiej – Władysław Marceli Linsenman.

Zginął w Charkowie, a dokładnie w tamtejszej siedzibie NKWD. Spoczywa na polskim cmentarzu wojennym. Był jeńcem obozu w Starobielsku. Takie miejsca jak Charków i Katyń łączą się. Dlatego, że po raz pierwszy o Katyniu usłyszeliśmy, kiedy Niemcy ogłosili, że odkryli groby z oficerami Wojska Polskiego. To jest symbol. Natomiast w ramach zbrodni katyńskiej zginęły osoby, które spoczywają w Katyniu, Miednoje, Bykowni, Charkowie i Kuropatach, a także wielu innych miejscach.

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku w niewoli znalazło się około 250 tysięcy polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy trafili do sieci obozów utworzonych przez szefa NKWD Ławrientija Berię. Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD – wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. – rozstrzelali około 22 tysięcy polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i w więzieniach w Związku Sowieckim.

Fotografie pomordowanych w Katyniu polskich oficerów. Fot. Ł. Węglewski

Autor: M.Lewiński
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Katyń
Na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo, w Olsztynie i Elblągu uczczono pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

9 lat temu pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Na Warmii i...

Zamknij
RadioOlsztynTV