Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Dziś święto wszystkich harcerzy. Na całym świecie obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej
Dzień Myśli Braterskiej to najważniejsze święto harcerstwa, nie tylko w Polsce. 22 lutego przypada rocznica urodzin założyciela skautingu Roberta Baden-Powella. Pierwsze organizacje skautowe powstały na początku XX wieku.
Jak harcerstwo daje sobie radę w obecnych warunkach – wyjaśnia podharcmistrz Katarzyna Andruszkiewicz z komendy chorągwi warmińsko-mazurskiej ZHP.
Staramy się, aby harcerski system wychowawczy szedł w stronę nowoczesności. Stare sprawności, które nie mają już racji bytu zastępowane są aktywnościami, które bazują na wykorzystaniu GPS-ów, czy geoportalu.
Dzień Myśli Braterskiej to czas, który chcemy spędzać razem – podkreśla podharcmistrz Radosław Czerwiński z Obwodu Warmińsko-Mazurskiego ZHR.
Harcerstwo można przeżywać na różne sposoby. Każda drużyna widzi to inaczej. To są spotkania przy ognisku, apele, czy gry. Chodzi o ty, aby przeżyć ten dzień w duchu radości.
Dzień Myśli Braterskiej ma przypominać skautom i harcerzom na całym świecie, jak wielu ich jest, a także to, że wszyscy są dla siebie braćmi, niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku.
Na Warmii i Mazurach jest 3,5 tysiąca harcerzy ZHP zgromadzonych w dziewiętnastu hufcach. Największa polska organizacja harcerska powstała w 1918 roku. Za 3 dni przypada natomiast rocznica powstania ZHR w Polsce. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej utworzono w 1989 roku.
Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy