Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś światowy dzień chorych na Parkinsona

11 kwietnia obchodzimy światowy dzień osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Obecnie w kraju na choruje ponad 90 tysięcy osób.

W Olsztynie z chorobą Parkinsona żyje 250 osób, a w województwie warmińsko-mazurskim 2 tysiące 100. Nieco częściej chorują mężczyźni, szczególnie po 60. roku życia. Niestety coraz częściej zdarza się, że choroba ta jest rozpoznawana u osób młodszych – po 40. a nawet 30. roku życia.

Częstotliwość występowania i ryzyko zachorowania wzrastają jednak wraz z wiekiem. Przyczynami szybko rosnącej zachorowalności jest nie tylko starzenie się społeczeństw, ale także zanieczyszczenie środowiska oraz powszechne stosowanie pestycydów w rolnictwie.

Podstawą leczenia choroby jest farmakoterapia. Jeśli nie przynosi spodziewanych efektów, można zaproponować pacjentowi operację głębokiej stymulacji mózgu. Jesienią tego roku w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie ma powstać ośrodek leczenia choroby Parkinsona, w którym takie zabiegi będą wykonywane.

Według Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, w Polsce dostęp do podstawowej farmakoterapii w chorobie Parkinsona jest dobry i nie odbiega od standardów europejskich i światowych. Znacznie gorzej wygląda sprawa z dostępem do lekarzy neurologów, wczesnej diagnostyki oraz rehabilitacji.

Jak wygląda życie z chorobą Parkinsona? Posłuchaj audycji

Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

Więcej w choroba
NFZ przypomina, gdzie szukać pomocy w święta

W czasie świątecznych dni pomoc medyczną otrzymamy w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte od 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo...

Zamknij
RadioOlsztynTV