Dziś światowy dzień chorych na Parkinsona
11 kwietnia obchodzimy światowy dzień osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Obecnie w kraju na choruje ponad 90 tysięcy osób.
W Olsztynie z chorobą Parkinsona żyje 250 osób, a w województwie warmińsko-mazurskim 2 tysiące 100. Nieco częściej chorują mężczyźni, szczególnie po 60. roku życia. Niestety coraz częściej zdarza się, że choroba ta jest rozpoznawana u osób młodszych – po 40. a nawet 30. roku życia.
Częstotliwość występowania i ryzyko zachorowania wzrastają jednak wraz z wiekiem. Przyczynami szybko rosnącej zachorowalności jest nie tylko starzenie się społeczeństw, ale także zanieczyszczenie środowiska oraz powszechne stosowanie pestycydów w rolnictwie.
Podstawą leczenia choroby jest farmakoterapia. Jeśli nie przynosi spodziewanych efektów, można zaproponować pacjentowi operację głębokiej stymulacji mózgu. Jesienią tego roku w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie ma powstać ośrodek leczenia choroby Parkinsona, w którym takie zabiegi będą wykonywane.
Według Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, w Polsce dostęp do podstawowej farmakoterapii w chorobie Parkinsona jest dobry i nie odbiega od standardów europejskich i światowych. Znacznie gorzej wygląda sprawa z dostępem do lekarzy neurologów, wczesnej diagnostyki oraz rehabilitacji.
Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy