Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak wygląda życie z chorobą Parkinsona? Posłuchaj audycji

Choroba Parkinsona jest jednym z częstszych schorzeń układu nerwowego. Co roku taką diagnozę słyszy około ośmiu tysięcy Polaków.

W Olsztynie z chorobą Parkinsona żyje 250 osób, a w województwie warmińsko-mazurskim 2 tysiące 100. Najwięcej rozpoznań przypada po 60. roku życia, choć niespecyficzne objawy występują dużo wcześniej.

Podstawą leczenia choroby jest farmakoterapia. Jeśli nie przynosi spodziewanych efektów, można zaproponować pacjentowi operację głębokiej stymulacji mózgu.

Jesienią tego roku w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie ma powstać ośrodek leczenia choroby Parkinsona, w którym takie zabiegi będą wykonywane. Gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej w audycji Diagnoza byli: chorująca od kilku lat na Parkinsona pani Elżbieta oraz dr n. med. Jacek Zwiernik – konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii, koordynator Oddziału Neurologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.

Posłuchaj audycji Diagnoza

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

Więcej w zdrowie, leczenie, diagnoza, układ nerwowy
Diagnoza. Posłuchaj reportażu Alicji Kulik

Jesteśmy świadkami masowych migracji. O tym, jak trudno być obcym w innym kraju wiedzą ci, którzy tego doświadczyli. Tym bardziej trudno, że powrót jest niemożliwy z...

Zamknij
RadioOlsztynTV