Pożegnanie Michała Powroźnego
Dziś rodzina i działacze Solidarności pożegnali zmarłego Michała Powroźnego, ostatniego przewodniczącego Zarządu Regionu związku przed stanem wojennym.
Michał Powroźny zmarł w ubiegły piątek w wieku 67 lat, po ciężkiej chorobie.
Mszę św. za duszę zmarłego odprawiono w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Homilie wygłosił ks. Jan Rosłan, redaktor pisma olsztyńskiej Solidarności „Rezonans”, do czasu jego likwidacji przez władze stanu wojennego. Ksiądz Rosłan przypomniał, jakim ideom służył zmarły Michał Powroźny: solidarności i wolności, tej solidarności, której sens oddały słowa Jana Pawła II: jeden drugiemu brzemiona noście.
Został też odczytany list pożegnalny od wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.
Prochy zmarłego spoczęły na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyli oprócz dzieci, córka i syna z rodzinami, koleżanki i koledzy z pierwszej Solidarności. Nad grobem zmarłego mowę pożegnalną wygłosił przewodniczący ZR WM Solidarności Józef Dziki. Wspominał, jak odbierał od Michała Powroźnego podziemną prasę i ostatnie lata jego życia, naznaczone ciężka chorobą, po udarze.
Michał Powroźny był jednym z założycieli Solidarności w olsztyńskim OZOS-ie. W stanie wojennym został internowany w Zakładzie Karnym w Iławie. Po wyjściu z internowania włączył się w podziemną działalność wydawniczą. Porozumienie okrągłego stołu uznał za zdradę ideałów Solidarności. Dlatego po 89 roku wycofał się z czynnej działalności w związku.
Zaangażował się za to w działalność Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego Pro Patria, którego był sekretarzem od 1999 roku. Rok później przeszedł na emeryturę, a 5 lat temu został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. Przez ostatnie lata życia Michał Powroźny mieszkał we wsi Leleszki pod Pasymiem.
Był inżynierem chemikiem po Politechnice Łódzkiej.
(as/wchr)