Aktualności, Aplikacja mobilna, Kętrzyn, Region, Regiony
Dzień pamięci o wielkich Polakach. Uroczystości odbyły się na lotnisku w Wilamowie
Było to wydarzenie poświęcone wielkim Polakom, którzy mieli ścisły związek z lotnictwem. Mowa o „Dniu Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II”, który pierwszy raz obchodzony był w 2001 roku.
Jak podkreśla Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior, zarówno kardynał Wyszyński, jak i papież Polak byli związani z lotniskiem Kętrzyn-Wilamowo.
6 października 1954 roku w czasie internowania kardynał Stefan Wyszyński przewożony był ze Stoczka Klasztornego, przez lotnisko w Wilamowie, na południe Polski do Komańczy. Natomiast Jan Paweł II ma tu obelisk, który jest zadedykowany „dla największego pielgrzyma lotniczego świata”. Dzięki samolotom i przemieszczaniu się, wielu wiernych na świecie miało kontakt, widziało blisko, a czasami mogło przywitać się z ojcem świętym.
6 października 2001 roku na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia, który 47 lat wcześniej, jako więzień systemu komunistycznego, był przewożony przez to lotnisko z jednego miejsca internowania do drugiego.
Od tego momentu „Dzień Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II” został ustanowiony jako stałe święto obchodzone każdego roku w tym miejscu.
Uroczystości rozpoczął apel pamięci oręża polskiego. Później poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przenieśli się do lotniskowego hangaru, gdzie odprawiono mszę, którą celebrował arcybiskup senior Edmund Piszcz. Po nabożeństwie można było wysłuchać koncertu orkiestry wojskowej oraz skorzystać z żołnierskiego poczęstunku z wojskowej kuchni polowej.
Autor: W. Chromy/P. Świniarski
Redakcja: A. Niebojewska/ B. Świerkowska-Chromy