Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień otwarty z archeologią w olsztyńskim Lesie Miejskim. Badacze opowiedzą o odkryciu dawnego grodziska w zakolu Łyny

Fot. D. Wojciechowski

Naukowcy przedstawią historię Sędyt i prowadzonych badaniach. Będzie też można samemu sprawdzić się w roli archeologa.

Badania dawnego grodziska, które odkryto w zakolu Łyny, na jej prawym brzegu, były prowadzone w 2006 i w 2013 roku. Praca archeologów zaowocowała licznymi, oryginalnymi znaleziskami. Ślady chałup, ceramika, ozdoby, a nawet arabskie monety. To wszystko znaleziono na trenie olsztyńskiego Lasu Miejskiego.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że dawne grodzisko było zlokalizowane przy jednym z najważniejszych szlaków kupieckich na tych ziemiach. Ślady obecności ludzkiej są tu datowane nawet na VI wiek p.n.e. Nowa ekspedycja – Sundythen 2019 – rozpoczęła prace w połowie września. Badania prowadzone są w związku z projektem „Odyseja Bałtycka. Tworzenie wspólnej przestrzeni historycznej i kulturowej” . Jest on realizowany przez Towarzystwo Naukowe Pruthenia przy współpracy z olsztyńskim ratuszem.

Tegoroczne badania potrwają do 5 października. Dzisiejszy dzień otwarty z archeologią w olsztyńskim Lesie Miejskim rozpocznie się o 11  i potrwa do 15 .

Autor: P.Karpiszen
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, archeolog, Sądyty, Las Miejski, badania archeologiczne
Pożar w budynku mieszkalnym w Olsztynie. Kilkanaście osób ewakuowno

Wczesnym rankiem w Olsztynie wybuchł pożar w budynku mieszkalnym przy ulicy Towarowej. Paliły się meble stojące na korytarzu. Z budynku ewakuowano jedenaście osób, w tym troje...

Zamknij
RadioOlsztynTV