Dzień Myśli Braterskiej. Jak świętują harcerze i harcerki?
Działają w Polsce od ponad stu lat, a ich popularność nie maleje. Harcerze obchodzą dziś swoje święto, czyli Dzień Myśli Braterskiej.
Tego dnia członkowie międzynarodowego ruchu skautowego są wdzięczni za jego istnienie. Czym jest harcerstwo i jakie wartości przyświecają jego członkom? Mówił o tym na antenie Radia Olsztyn ksiądz harcmistrz Radosław Czerwiński.
Sukcesem harcerstw jest nie tylko to, co harcerz wie, czego się nauczył, ale to kim się staje. Tego nie da się zbadać, zmierzyć, aby pokazać, jakie są sukcesy harcerstwa. Sukcesem jest ten dojrzały, uczciwy człowiek, który w dorosłym życiu potrafi być dorosłym człowiekiem
– mówił harcmistrz.
Dzień Myśli Braterskiej to okazja do spotkań, rozmów, zbiórek, podczas których harcerze i harcerki zawiązują wspólny krąg, aby połączyła ich braterska iskierka, która w tym dniu ma jeszcze większe znaczenie. Gość Radia Olsztyn przekonywał, że przygodę z harcerstwem można rozpocząć w każdym wieku, a oferta dla nowych członków jest bardzo szeroka.
W ZHP i ZHR organizowane są kursy. U nas obecnie jest to kurs judymowy, w którym każdy dorosły, nie mający nawet żadnego doświadczenia harcerskiego, a chciałby spróbować, to dajemy takie narzędzie, aby to zrobić
– zaznaczył ks. Czerwiński.
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej powstał w 1989 roku. Ideowo i programowo kontynuuje tradycje i myśl wychowawczą kilku pokoleń polskich harcerek i harcerzy. Korzenie ZHR sięgają 1980 roku, w którym powstały Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM) skupiające niezależne, tzw. niepokorne, środowiska harcerzy i instruktorów.
Natomiast Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 tysięcy instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich, jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Świniarski/Ł. Sadlak