Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzieci z Warmii i Mazur zostaną przebadane na obecność pasożytów

Po wakacjach rozpocznie się akcja bezpłatnych badań profilaktycznych na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci w wieku 5-6 lat z województwa warmińsko-mazurskiego.

Poprzednia taka akcja odbyła się kilkanaście lat temu. Jak poinformował dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Janusz Dzisko, akcja badań parazytologicznych ma ruszyć na przełomie września i października. Obejmie około 1,5 tysiąca pięciolatków i sześciolatków mieszkających na Warmii i Mazurach.

Badania będą się odbywać na zasadzie pełnej dobrowolności. Dlatego najpierw chcemy spotkać się z dyrektorami przedszkoli i rodzicami dzieci, żeby ich przekonać do udziału. Decyzja będzie należała do rodziców i to oni będą informowani indywidualnie o wynikach

– mówił Janusz Dzisko.

Akcja ma być powiązana z kampanią informacyjną na temat profilaktyki zakażeń. Pilotażowo zostanie przeprowadzona w Olsztynie oraz powiecie olsztyńskim, a w kolejnych miesiącach również w pozostałych częściach regionu.

Poprzednie takie badania przeprowadzono na Warmii i Mazurach w latach 2003-2006. Wykazały one częste infekcje pasożytnicze wśród dzieci przebywających w zamkniętych skupiskach. Zarażonych było 9,8 procent dzieci w przedszkolach i 40 procent w domach dziecka. Najczęściej występującymi pasożytami były: owsik, lamblia, glista ludzka, włosogłówka i węgorek.

Według służb sanitarnych konieczna jest kontynuacja akcji badań, która pozwoli na aktualną ocenę stopnia występowania zarażeń pasożytami jelitowymi u dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego, a tym samym pomoże ograniczyć szerzenie się tych zakażeń.

Zdaniem Janusza Dziski, o tym, że problem jest nadal aktualny może świadczyć wzrost ilości próbek dostarczanych do laboratorium w Sanepidzie, który odnotowuje „sporo dodatnich wyników”. Jak mówił, może na to wpływać wiele czynników, np. nieprzestrzeganie zasad higienicznych, częstsze niż kiedyś podróżowanie po świecie czy zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza jedzenie surowych, nieprzetworzonych produktów.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole, dzieci, zdrowie, sanepid, badanie, choroba
Sanepid ostrzega: chłodzenie się w fontannach niesie ryzyko licznych chorób

W upalne dni wiele osób, głównie rodziców z małymi dziećmi, szuka ochłody mocząc nogi i ręce, a nawet kąpiąc się w miejskich fontannach. Sanepid ostrzega, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV