Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyrektor oddziału ARiMR chwali rolników z regionu. „Przekonali się do ekoschematów”

Fot. P. Getka

– Rolnicy z Warmii i Mazur przekonali się do ekoschematów – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Piotr Turowski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nowym elementem systemu płatności bezpośrednich dla rolników są tzw. ekoschematy. To nowy element wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027. Wspierają one rolników w stosowaniu praktyk, które zmniejszają negatywny wpływ rolnictwa na środowisko i klimat. Pomagają one również w rozwoju ku modelom zrównoważonego rolnictwa. Są one obowiązkowe do wdrożenia dla państw członkowskich Unii Europejskiej, ale dobrowolne dla rolników. – W naszym regionie o te płatności ubiega się wyjątkowo dużo osób – podkreślił Piotr Turowski.

To jest już rewolucja. Wiąże się z emocjami. Ekoschematy są pewnym elementem Zielonego Ładu. Jak to się sprawdziło w województwie warmińsko-mazurskim? Nasze województwo jest chyba najlepszym w Polsce przykładem na to, jak bardzo zmobilizowali się rolnicy, mimo że wiele z tych programów nie było łatwych do zrealizowania. Natomiast na Warmii i Mazurach bardzo dużo wnioskodawców ubiegało się o te płatności

– powiedział.

Na konta rolników z Warmii i Mazur trafiło już miliard sto milionów złotych z dopłat bezpośrednich. Jak mówił w Radiu Olsztyn Piotr Turowski, z tych pieniędzy skorzystają producenci, którzy przekonali się do ekoschematów, m.in. wprowadzili zmiany dotyczące dobrostanu zwierząt. Kwota dopłat będzie jeszcze wyższa – zaznaczył dyrektor ARiMR.

Jak dzisiaj rozmawiamy z rolnikami to potwierdzają, że po części miałem rację, iż pieniądze będą większe. W tym momencie dopłaty bezpośrednie w naszym województwie to już miliard sto milionów złotych, a będzie to kwota wyższa, bo została nam do wydania kwota 2,5 procenta dla producentów, czyli ok. tysiąca osób czeka na te dopłaty

– dodał.

Rolnicy mogą korzystać też z innych programów, m.in. można już składać wnioski o wsparcie na bioasekurację związaną z ASF, natomiast do połowy sierpnia młodzi rolnicy mogą ubiegać się o premie na rozpoczęcie i rozwój działalności. Na osobę może to być nawet 200 tysięcy złotych.

Piotr Turowski na stanowisku dyrektora warmińsko-mazurskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest od lutego. W agencji teraz prowadzone są audyty, które mają ocenić jej funkcjonowanie w poprzednich latach.

Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Poranne Pytania, video
Rafał Dąbrowski: co dziesiąty lokal komunalny w Ostródzie nie ma własnej toalety

Chcemy bliżej współpracować z gminą i powiatem – mówił w Porannych Pytaniach burmistrz Ostródy Rafał Dąbrowski, z którym rozmawiał Wojciech Jermakow. Gość Radia Olsztyn pokonał w...

Zamknij
RadioOlsztynTV