Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyrektor NCK Rafał Wiśniewski: ”Kultura w sieci” pokazała, że Polacy są bardzo twórczy, a repertuar możliwości szeroki


To był bardzo trudny rok dla artystów i twórców kultury. Większość z nich z dnia na dzień utraciło środki do życia i możliwość samorealizacji. Wielu z nich skorzystało z pomocy, której udzieliło Narodowe Centrum Kultury.

NCK wsparło także dwa duże projekty Polskiego Radia Olsztyn. Są to radiowe seriale ”Między Wersalem a Plebiscytem” z okazji 100-lecia plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz serial ”Gdy rodziła się wolność” wyprodukowany z okazji 40-lecia istnienia NSZZ Solidarność.

O pomocy na jaką mogą liczyć artyści i animatorzy kultury Robert Lesiński rozmawiał z dyrektorem Narodowego Centrum Kultury dr. hab. Rafałem Wiśniewskim. Jak się okazuje, Centrum nie tylko wspiera twórców, ale także inicjuje różne działania, czego najlepszym dowodem jest program „Kultura w sieci”.

W rozmowie z Radiem Olsztyn Rafał Wiśniewski podkreślił, że misją Narodowego Centrum Kultury jest pielęgnowanie przeszłości poprzez wychodzenie poza teraźniejszość.

Inicjujemy, pobudzamy do refleksji, szukamy najnowszych rozwiązań, które wspierają kulturę. Z drugiej strony pamiętamy o dziedzictwie, przeszłości i upamiętnieniu jej. Te dwa elementy są dla nas bardzo ważne. Wiąże się to z misją Narodowego Centrum Kultury.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury zwrócił uwagę na to, że ten rok dla wszystkich jest wyjątkowo trudny.

Jest to związane z sytuacją na całym świecie. Ludzie kultury zostali bardzo mocno obciążeni. (…) Przygotowywali się do rozpoczęcia festiwali, nagrań i kontaktów z publicznością. Okazało się, że marzec wszystko przerwał. Artyści szukali takich rozwiązań, żeby dalej mieć kontakt z publicznością. (…) Wiosną, kiedy byliśmy zamknięci w domach, grali ku pokrzepieniu serc. Wychodzili na balkony i szukali rozwiązań, żeby nas wspierać. A my w Narodowym Centrum Kultury szukaliśmy rozwiązań, żeby znaleźć przestrzeń pomiędzy wsparciem artystów, twórców, instytucji kultury a ich publicznością.

Narodowe Centrum Kultury pracuje, non stop, od stycznia do grudnia. Rafał Wiśniewski zaznaczył, że w tym czasie nie było żadnych przestoi. Z inicjatywy ministra kultury Piotra Glińskiego zaczęto realizować działania na rzecz wsparcie instytucji kultury w internecie. To szeroka i bezpłatna oferta.

To szukanie rozwiązań, żeby w czasach pandemii móc wspierać twórców finansowo. (…) Powstał projekt pod hasłem ”Kultura w sieci”. (…) Dzięki internetowi do publiczności trafia szeroka oferta kulturalna. W internecie świetnie funkcjonuje edukacja muzealna, czytanie audiobooków, działania teatralne w nowej odsłonie. Do programu ”Kultura w sieci” wpłynęło 12 tysięcy propozycji. Budżet projektu wyniósł 80 milionów złotych, z czego 60 milionów na wsparcie instytucji kultury. Tym budżetem kierowało Narodowe Centrum Kultury. Wyłoniono 1182 instytucje. Za każdą z nich stoi od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, które otrzymały konkretne finansowe wsparcie. Przyznano ponad 2200 stypendiów artystycznych.

Posłuchaj całej rozmowy Roberta Lesińskiego z Rafałem Wiśniewskim

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, video, Rafał Wiśniewski
Posłowie z regionu o budżecie UE. „Zwyciężył zdrowy rozsądek” vs „Dobrze, aby został przyjęty jednomyślnie”

O sejmowym głosowaniu nad przyjęciem budżetu Unii Europejskiej rozmawiali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Na naszej antenie spotkali się posłowie na Sejm: Anna Wasilewska z Koalicji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV