Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy zwycięzców ogólnopolskiego festiwalu „Jawor – u źródeł kultury”


Ogólnopolski finał festiwalu „Jawor – u źródeł kultury” odbywa się w Tokarni koło Kielc. Nagrodę główną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali: solista i śpiewak Andrzej Butz z Małopolski oraz Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej Silesia.

Andrzeja Butza, jest reprezentantem Polskiego Radia Kraków. Artysta wywodzi się z góralskiej wielodzietnej rodziny.

Nie wiedziałem, że dostanę główną nagrodę. Wzruszenie straszne (…) Chcę przekazać tę kulturę dalej młodszym.

00:00 / 00:00

W kategorii Zespoły i kapele ludowe nagrodę otrzymał Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA.

Nagrodę w kategorii „Rękodzieło i sztuka ludowa” otrzymała Małgorzata Mateja, która zdobi porcelanę opolską.

Jestem zaskoczona. Robię to kilkadziesiąt lat i takiego wyróżnienia się nie spodziewałam. Nasza porcelana narodziła się 60 lat temu w naszej opolskiej Cepelii (…) Ten wzór został przełożony na porcelanę. Jestem drugim pokoleniem, które to kontynuuje (…)

00:00 / 00:00

„Kultura ludowa to podstawa kultury w ogóle” – mówił podczas festiwalu wicepremier Piotr Gliński. Rywalizowało kilkuset artystów ludowych z całego kraju, w tym czterech reprezentantów Warmii i Mazur.

To przedstawiciele całej Polski. Dwie nagrody poszły do przedstawicieli Śląska Opolskiego, a jedna do przedstawiciela Małopolski. Kielce to wszystko zorganizowały, a więc sprawiedliwie podzieliliśmy wszystkie nagrody. Jesteście solą polskiej kultury. Kultura ludowa to podstawa kultury w ogóle.

00:00 / 00:00

Goście festiwalu. Fot. Ł. Sadlak

O główną nagrodę rywalizowało kilkuset artystów ludowych z całego kraju, w tym czterech reprezentantów Warmii i Mazur, którzy wygrali eliminacje regionalne przeprowadzone na początku maja przez Radio Olsztyn w skansenie w Olsztynku.

Prowadząca koncert w Tokarni dziennikarka Radia Kielce Magdalena Sitek podkreślała zaangażowanie Radia Olsztyn w to festiwalowe święto.

00:00 / 00:00

Andrzej Budz – laureat nagrody MKiDN w kategorii solista. Fot. Ł. Sadlak

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od mszy polowej, a następnie pochodu uczestników.

Cieszę się, bo jest to konkurs, w którym można bardzo wiele pokazać. Trzeba przekazywać to, co było kiedyś

– powiedziała Elżbieta Kasznia.

00:00 / 00:00

Elżbieta Kasznia. Fot. Ł. Sadlak

O nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rywalizowało kilkuset artystów ludowych, którzy są finalistami konkursów wojewódzkich przeprowadzonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – w tym także Radio Olsztyn. Nasz regionalny finał odbył się 1 maja w skansenie w Olsztynku.

Podczas festiwalu srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis odebrał prezes Radia Kielce Janusz Knap, a brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis – dziennikarka rozgłośni w Kielcach Magdalena Sitek.

Janusz Knap, prezes Radia Kielce. Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Jak podkreślał prezes Radia Olsztyn Leszek Sobański, artyści z Warmii i Mazur prezentowali wyjątkową folklorystyczną mieszankę.

Nasz region to prawdziwa mieszanka kulturowa. U nas są i Kurpie, i Mazurzy, i Warmiacy, i Kaziuki Wilniuki. Tu też mamy swoich reprezentantów, którzy grają na jankielowych cymbałach. Ludzie z centralnej Polski, tu na Kielecczyźnie pierwszy raz widzieli takie cymbały, czym nasi wykonawcy zrobili furorę.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Warmię i Mazury reprezentowali: śpiewaczka z Rozóg – Elżbieta Kasznia, Zespół Na Przyboś z Monet, Warnijsko Kapela z Olsztyna i cymbalista z Ełku Jakub Karpuk.

Fot. Ł. Sadlak

Profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury powiedział, że odkrył ten festiwal dzięki Radiu Olsztyn.

Pojechałem do Olsztynka. Tam byli wspaniali ludzie, fenomenalna publiczność. Również coś dla ducha, coś dla ciała – można było coś dobrego zjeść, ale także zobaczyć to cudowne miejsce. Zobaczyć wspaniałych artystów i stwierdzić, że kultura ludowa ma się dobrze, choć w mediach mainstreamowych nie jest wspierana. Okazuje się, że wiele osób przyjechało, żeby zobaczyć Olsztynek i to, co zrobiło Radio Olsztyn. To mnie zainspirowało, żeby przyjechać dziś do Tokarni.

00:00 / 00:00

Fot. Ł. Sadlak

Lokalni politycy. Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Laureaci nagród MKiDN. Fot. Ł. Sadlak

Jakub Karpuk. Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Warnijsko Kapela. Fot. Ł. Sadlak

Zespół Na Przyboś. Fot. Ł. Sadlak

Warnijsko Kapela. Fot. Ł. Sadlak

Warnijsko Kapela. Fot. Ł. Sadlak

Warnijsko Kapela. Fot. Ł. Sadlak

W tym roku w ogólnopolski festiwal „Jawor – u źródeł kultury” zaangażowało się 14, spośród 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Autor: A. Minkiewicz-Zaremba/L. Tekielski/Ł. Sadlak
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video
„Jawor – u źródeł kultury”. Ogólnopolski finał z udziałem muzyków z Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

Zespół „Na Przyboś”, Warnijsko Kapela, śpiewaczka ludowa Elżbieta Kasznia i cymbalista Jakub Karpuk – to reprezentanci z Warmii i Mazur, którzy powalczą w niedzielę w Tokarni...

Zamknij
RadioOlsztynTV