Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dostojna róża na terenie 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie

Fot. 9. Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie

Przy pomniku króla Stefana Batorego, na terenie 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, posadzona została róża o nazwie „Marszałkowa Aleksandra Piłsudska”. Krzew sprowadziły działaczki Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa. Uroczystość jego posadzenia przy pomniku patrona pancerniaków odbyła się przy udziale żołnierzy.

Róża „Marszałkowa Aleksandra Piłsudska” to żywy pomnik niezwykłej osoby, zaangażowanej w walkę o niepodległość i troszczącej się o żołnierskie rodziny.

Działała aktywnie na polu edukacyjnym, opiekując się przedszkolami i szkołami dla dzieci wojskowych, w tym oddziałem mieszczącym się w Belwederze – tłumaczy Barbara Gospodarczyk, przewodnicząca braniewskiego koła Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa, które zobowiązało się do pielęgnowania róży Marszałkowej, by każdego roku kwitła i zdobiła pomnik króla Stefana Batorego.

Dodajmy, róża „Marszałkowa Aleksandra Piłsudska” jest wyjątkową, certyfikowaną odmianą o intensywnym różowo – fioletowym kolorze. Zdobi ona Ogród Modernistyczny w Łazienkach Królewskich, a jej chrzest odbył się 22 czerwca w Pałacu na Wyspie.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz:

Fot. 9. Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w róża, Marszałkowa Aleksandra Piłsudska
Mucha co wierzbom róże przyprawia

Można komuś rogi przyprawić. To w zasadzie może żona lub partnerka czy kochanka. Mucha jest rodzaju żeńskiego, wiec może by się i zgadzało. Ale róże przyprawiać?...

Zamknij
RadioOlsztynTV