Domowy chleb
Kiedyś, jeszcze wcale nie tak dawno, każda gospodyni piekła chleb. Teraz piekarnie są za każdym rogiem, a markety pilnują, by ich pieczywo było zawsze ciepłe i chrupiące. Ale czy zdrowe? Wciąż docierają do nas ostrzeżenia, że ciasto na chleb jest mrożone, a od tzw. polepszaczy aż kipi. Co zrobić w takiej sytuacji? Ano upiec sobie samemu. Czynność ta jest z pozoru bardzo prosta ale i czasochłonna. Dobrze też zaopatrzyć się w sprawdzony przepis, by nie jeść zakalca.
Chleb, rogaliki i bagietki wykonane przez Sylwię Malinowską z Różnowa zna cała Polska. Szczególnie do smaku przypadły Magdzie Gessler w jednym z programów kulinarnych. I właśnie Sylwia zdradzi Państwu swój przepis na pyszny, domowy chleb. Wypracowała go na podstawie starych receptur naszych babć.
Składniki: mąki: pszenna i żytnia, drożdże, zakwas, sól, cukier, woda i płatki owsiane (lub inne nasiona do posypania bochenków).
Dzień wcześniej, najlepiej wieczorem przygotować zaczyn: na 4 bochenki – po kilogramie mąki pszennej i żytniej, zakwas i woda – tak, by powstała z tego konsystencja podobna do miękkiej plasteliny. Przykryć ściereczką. Rano do zaczynu dodać trochę mąki i 4 łyżeczki czubate soli. Rozrobić w kubeczku 50 g drożdży z półtorej łyżeczki cukru i 250 ml letniej wody. Wlać do zaczynu i wymieszać dokładnie rękami. Przykryć ściereczką i w ciepłym miejscu odstawić na ok. godzinę. Przygotowujemy 4 foremki lekko wysmarowane papierem pergaminowym umoczonym w oleju. Przekładamy ciasto do foremek, wygładzamy mokrą ręką i posypujemy nasionami lub płatkami owsianymi. I znów musimy dać odpocząć bochenkom ok. godziny. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do maksimum, wkładamy na dno blaszkę z wodą, która będzie podczas pieczenia parować. To sprawi, że skórka będzie chrupiąca. Włożyć do piekarnika blaszki i po paru minutach zmniejszać sukcesywnie temperaturę i wyjąć blaszkę z wodą. Piec ok. 1h 15 min. aż bochenki się zarumienią. 🙂
Fotorelacja:
Posłuchaj audycji: