Dokumentacja term u ministra
Wyjaśnienia i dokumentacja Term w Lidzbarku Warmińskim zostały przesłane Ministerstwu Rozwoju Regionalnego – poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie.
Resort prosił o komplet dokumentów i odpowiedzi na zadane pytania. Jedno z nich dotyczy tego, dlaczego projekt nie jest realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, choć takie były pierwotne plany.
Odpisaliśmy, że starostwu w Lidzbarku nie udało się znaleźć partnera i dlatego do projektu starostwa dołączył samorząd miasta Lidzbarka Warmińskiego – poinformował Łukasz Bielewski z Urzędu Marszałkowskiego. Do pisma zostały dołączone kopie m.in. wniosku o dofinansowanie projektu, studium jego wykonalności i program funkcjonalno-użytkowy Term Warmińskich.
Budowa basenów z wodą termalną w Lidzbarku Warmińskim budzi kontrowersje, bo woda będzie wymagała podgrzewania. Przeciwnicy tej inwestycji podkreślają także, że Lidzbark Warmiński jest rodzinnym miastem marszałka Warmii i Mazur Jacka Protasa. Samorządowcy z Lidzbarka bronią inwestycji. Przekonują, że w Termach Warmińskich ma być zatrudnionych stu mieszkańców powiatu, a baseny termalne dają szansę na ożywienie gospodarcze i turystyczne północno-zachodniej części województwa.
Starosta lidzbarski Jan Harhaj przekonuje, że niska temperatura wód chlorkowo – sodowych nie jest niczym wyjątkowym w takich obiektach, np. woda w uzdrowisku Bad Lobenstein w Turyngii ma 21 stopni.
Termy Warmińskie mają być oddane do użytku w przyszłym roku. Powstają u podnóża Góry Krzyżowej, przy drodze krajowej nr 51, prowadzącej do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Bezledach. Mają tam być kryte i otwarte baseny wód termalnych, ośrodek odnowy biologicznej i rehabilitacji, centrum konferencyjne, wioska wakacyjna dla rodzin z dziećmi, obiekty rekreacyjne z terenami narciarskimi, ogrodem linowym, parkiem wspinaczkowym i boiskami, sklepy i restauracja.
Wartość inwestycji wynosi ponad 93 miliony złotych, z czego 64 miliony to fundusze unijne. (PAP/kan/bsc)