Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni PiS atakują marszałka

Radni wojewódzcy Prawa i Sprawiedliwości, od lewej: Artur Chojecki i Jacek Perliński. Fot. A.Socha

Bezpieczeństwo na Warmii i Mazurach i poziom bezrobocia były głównymi tematami wtorkowej sesji sejmiku województwa. Najwięcej emocji wzbudziły jednak wystąpienia radnych PiS, którzy uderzyli w marszałka województwa Jacka Protasa.

Radni wojewódzcy Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską. Najbardziej dostało się termom w Lidzbarku Warmińskim, w których – jak pokazały badania – woda będzie letnia, zamiast gorącej. Wiceprzewodniczący sejmiku Artur Chojecki przeczytał w tej sprawie oświadczenie klubu PiS. W dokumencie zasugerowano, że partykularne interesy marszałka, których przykładem są zimne termy warmińskie podkopały wiarygodność marszałka, jako gospodarza regionu:

00:00 / 00:00

Wizualizacja term warmińskich. Źródło: www.powiatlidzbarski.pl

Tak ostrych słów nie rozumie marszałek województwa warmińsko – mazurskiego. Jacek Protas przyznał, że temperatura wody jest niższa, niż się spodziewano, dlatego inwestor będzie ją wydobywał z mniejszej głębokości, ale za to korzystając ze źródeł leczniczo-solankowych:

00:00 / 00:00

Marszałek województwa odniósł się również do zarzutów dotyczących lokalizacji budowy term warmińskich. Jak podkreślił Jacek Protas, pokłady wód termalnych ciągną się od Gołdapi do Fromborka i na tej głębokości wszędzie mają jednakową temperaturę:

00:00 / 00:00

Umowa na dofinansowanie budowy term została podpisana 2 lata temu. Inwestycja ma kosztować około stu milionów złotych. 70% kosztów pokryje Unia Europejska.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Jacek Perliński przypomniał natomiast, że nadal trwa dyskusja o stworzeniu w tzw. suchej fosie zamku w Lidzbarku Warmińskim parkingu. Jego budową zainteresowany jest właściciel mieszczącego się tam hotelu. Sprzeciwiał się temu odwołany niedawno dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Janusz Cygański. Radny Jacek Perliński pytał marszałka otwarcie dlaczego odwołano Cygańskiego i, czy te sprawy się nie łączą:

00:00 / 00:00

Marszałek województwa zareagował chwilę potem z mównicy w sali sesyjnej. Jak mówił Jacek Protas konflikt z dyrektorem Cygańskim dotyczył zarządzania i prowadzenia muzeum w Grunwaldzie:

00:00 / 00:00

Marszałek Protas wyjaśnił też, że w suchej fosie znajduje się już droga przeciwpożarowa, której – zgodnie z prawem – nie można zlikwidować. Sprawa suchej fosy koło lidzbarskiego zamku trafiła do sądu, bowiem właściciel hotelu złożył wniosek o ustanowienie tzw. służebności drogowej, co umożliwiałoby utworzenie w tym miejscu parkingu. Decyzja ma zapaść w środę (20.03). (mświ/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidzbark Warmiński, Protas, PiS, Perliński, Chojecki
Apel marszałka: 1% dla regionu

Zróbmy wszystko, by nasz 1 procent podatku został u nas, w regionie. Bądźmy lokalnymi patriotami - apelował dziś w Elblągu marszałek Warmii i Mazur Jacek Protas....

Zamknij
RadioOlsztynTV