Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Dodatkowa ochrona granicy z Rosją. Będzie system czujników ruchu i kamer

Fot. Ł. Węglewski

Polsko-rosyjska granica zostanie wyposażona w system czujników ruchu i kamer. Budowę zakłada wieloletni program modernizacji dla straży granicznej.

Prace mają się rozpocząć w przyszłym roku – podała rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Program modernizacji (…) zakłada budowę systemu obserwacji pola widzenia tzw. perymetrii wzdłuż całej granicy wschodniej, m.in. na odcinku polsko-rosyjskim. Planowana inwestycja w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej ma rozpocząć się w I kwartale 2022 roku. System składać się będzie z czujników ruchu i kamer. System perymetrii (…) nadzorować będą funkcjonariusze tego oddziału

Obecnie na granicy polsko-rosyjskiej działa system sześciu wież obserwacyjnych, które są rozmieszczone od zachodniej części od Braniewa do wschodniej części po Dubeninki. Straż graniczna ma także do dyspozycji pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne, kamery do obserwacji w dzień i w nocy, gogle. W warmińsko-mazurskim oddziale służy  tysiąc 300 funkcjonariuszy.

Obecnie czynne dla ruchu towarowego są dwa przejścia z obwodem kaliningradzkim: w Bezledach i Grzechotkach. Nieczynne, od 2020 roku, pozostają dwa inne w Gołdapi i Gronowie.

Funkcjonariusze z wyłączonych z ruchu placówek skierowani są do ochrony zielonej granicy, a także do zabezpieczenia strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie

– powiedziała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

W kętrzyńskim ośrodku dla cudzoziemców przebywa obecnie około 430 cudzoziemców.

Polsko-rosyjska granica jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Mogą ją przekraczać m.in. Polacy wracający z Rosji do Polski i Rosjanie wracający do obwodu kaliningradzkiego. Granica polsko-rosyjska, z obwodem kaliningradzkim, w całości przebiega wzdłuż województwa warmińsko-mazurskiego. Jej długość to około 200 kilometrów.

Fot. D. Grzymska

Polsko-rosyjska granica. Fot. Ł. Węglewski

Autor: A. Libudzka (PAP)/M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, Polska, Rosja, polsko-rosyjska, kamery
Działdowo świętuje setną rocznicę przyłączenia do Polski. „To buduje naszą tożsamość”

W setną rocznicę przyłączenia ziemi działdowskiej do Rzeczpospolitej. Mieszkańcy Działdowa - taki napis widnieje na tablicy, którą uroczyście odsłonięto w bramie działdowskiego zamku. Wydarzenie wpisuje się...

Zamknij
RadioOlsztynTV