Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Działdowo świętuje setną rocznicę przyłączenia do Polski. „To buduje naszą tożsamość”

Fot. M. Lewiński

W setną rocznicę przyłączenia ziemi działdowskiej do Rzeczpospolitej. Mieszkańcy Działdowa – taki napis widnieje na tablicy, którą uroczyście odsłonięto w bramie działdowskiego zamku.

Wydarzenie wpisuje się oczywiście w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tablica miała być odsłonięta w ubiegłym roku. Nie udało się to jednak ze względów pandemicznych

– powiedział Patryk Kozłowski, dyrektor mieszczącego się na zamku muzeum.

00:00 / 00:00

Działdowo, na mocy traktatu wersalskiego z 1919 roku, jako jedyne miasto na Mazurach, wraz z okolicznymi wioskami przyznano odrodzonej Polsce bez przeprowadzania plebiscytu. 17 stycznia 1920 roku polskie oddziały wojskowe wkroczyły do miasta, a następnego dnia uroczyście włączono je do Rzeczypospolitej

– opowiadał podczas uroczystości Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa.

00:00 / 00:00

Inicjatywa związana z odsłonięciem tablicy w Działdowie podobała się senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusławie Orzechowskiej.

Każda okazja do radości, szczególnie, że ta radość jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, jest potrzebna.

Z kolei wojewoda Artur Chojecki ocenił, że Działdowo jest dla Warmii i Mazur swoistą „perełką”

To gesty, które w dłuższej perspektywie budują naszą tożsamość

00:00 / 00:00

W podobnym tonie wypowiadał się marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Trzeba być w pamięci historii i rozumieć, że wiele pokoleń i młodych ludzi poświęciło życie dla wolności i państwowości.

00:00 / 00:00

Trzeba rozumieć bowiem, że wiele pokoleń, wiele młodych ludzi poświęciło nieraz życie dla tej niepodległości i państwowości.

Wydarzenia z 1920 roku zapisały się głęboko w sercach miejscowych Polaków, przebywających w Działdowie. 18 stycznia stolarz Franciszek Kozłowski wywiesił po raz pierwszy w mieście wizerunek Białego Orła. Po uroczystym nabożeństwie w kościele katolickim z udziałem Wojska Polskiego, na którym patriotyczne przemówienie wygłosił kapelan wojskowy ks. Sokołowski, komitet powitalny zaprosił oficerów na śniadanie do hotelu Kniiffla przy Rynku. Następnie w Rudolfowie odbył się uroczysty obiad, wieczorem dowództwo wojska podejmowało Komitet i obywateli. 7 lutego przybył do Działdowa gen. Józef Haller aby odwiedzić „pierwsze miasto niemieckie złączone z Polską”.

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska, Działdowo, historyczna granica, przyłączenie, ziemia działdowska
Forsowanie polsko-białoruskiej granicy, pieniądze z Polskiego Ładu i pandemia koronawirusa. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

W audycji My, Wy, Oni Krzysztof Kaszubski i jego goście rozmawiali o pogłębiającym się kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, środkach, które trafią na Warmię i Mazury z...

Zamknij
RadioOlsztynTV