Polecane, Działdowo, Aktualności, Aplikacja mobilna
Działdowo świętuje setną rocznicę przyłączenia do Polski. „To buduje naszą tożsamość”
W setną rocznicę przyłączenia ziemi działdowskiej do Rzeczpospolitej. Mieszkańcy Działdowa – taki napis widnieje na tablicy, którą uroczyście odsłonięto w bramie działdowskiego zamku.
Wydarzenie wpisuje się oczywiście w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tablica miała być odsłonięta w ubiegłym roku. Nie udało się to jednak ze względów pandemicznych
– powiedział Patryk Kozłowski, dyrektor mieszczącego się na zamku muzeum.
Działdowo, na mocy traktatu wersalskiego z 1919 roku, jako jedyne miasto na Mazurach, wraz z okolicznymi wioskami przyznano odrodzonej Polsce bez przeprowadzania plebiscytu. 17 stycznia 1920 roku polskie oddziały wojskowe wkroczyły do miasta, a następnego dnia uroczyście włączono je do Rzeczypospolitej
– opowiadał podczas uroczystości Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa.
Inicjatywa związana z odsłonięciem tablicy w Działdowie podobała się senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusławie Orzechowskiej.
Każda okazja do radości, szczególnie, że ta radość jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, jest potrzebna.
Z kolei wojewoda Artur Chojecki ocenił, że Działdowo jest dla Warmii i Mazur swoistą „perełką”
To gesty, które w dłuższej perspektywie budują naszą tożsamość
W podobnym tonie wypowiadał się marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Trzeba być w pamięci historii i rozumieć, że wiele pokoleń i młodych ludzi poświęciło życie dla wolności i państwowości.
Trzeba rozumieć bowiem, że wiele pokoleń, wiele młodych ludzi poświęciło nieraz życie dla tej niepodległości i państwowości.
Wydarzenia z 1920 roku zapisały się głęboko w sercach miejscowych Polaków, przebywających w Działdowie. 18 stycznia stolarz Franciszek Kozłowski wywiesił po raz pierwszy w mieście wizerunek Białego Orła. Po uroczystym nabożeństwie w kościele katolickim z udziałem Wojska Polskiego, na którym patriotyczne przemówienie wygłosił kapelan wojskowy ks. Sokołowski, komitet powitalny zaprosił oficerów na śniadanie do hotelu Kniiffla przy Rynku. Następnie w Rudolfowie odbył się uroczysty obiad, wieczorem dowództwo wojska podejmowało Komitet i obywateli. 7 lutego przybył do Działdowa gen. Józef Haller aby odwiedzić „pierwsze miasto niemieckie złączone z Polską”.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy