Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dobre Miasto upamiętniło Polaków zamordowanych w Katyniu. Mija 81 lat od sowieckiej zbrodni wojennej

Fot. A. Piedziewicz

W Dobrym Mieście otwarto plenerową wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej. W 1940 roku sowieckie NKWD zamordowało prawie 22 tysiące Polaków, w tym około 10 tysięcy oficerów wojska i policji.

Burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski podkreśla, że o tej zbrodni nie wolno zapomnieć.

Serce krwawi. Przypominamy kolejną rocznicę ludobójczej zbrodni siepaczy spod znaku sierpa i młota, którzy wraz z tymi spod znaku hakenkreuza zrujnowali Europę, najbardziej niszcząc nasz kraj, naszą inteligencję, naszych przodków.

00:00 / 00:00

W otwarciu wystawy uczestniczył wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, który przypominał powody mordu w Katyniu.

Chodziło im o wyniszczenie polskich elit, czyli tych, którzy decydują o dziejach kraju, narodu. Byli tam wojskowi, ale także policjanci, nauczyciele, adwokaci, duchowni – ta sól ziemi polskiej.

00:00 / 00:00

Na otwarciu wystawy był obecny również konsul generalny Węgier Pal Attila Illes.

Zostali zamordowani strzałem w tył głowy, bo byli Polakami. My Węgrzy jesteśmy tutaj i stoimy przed tą prawdą, bo chcemy łączyć się z wami w bólu.

00:00 / 00:00

Na otwarciu wystawy nie zabrakło także samorządowców. W uroczystości uczestniczył m.in. radny sejmiku województwa Grzegorz Kierozalski, którego zdaniem takie wystawy są konieczne, by pamięć o tej zbrodni nie zaginęła.

Naród, który nie szanuje przeszłości, nie ma przyszłości. A sama wystawa jest w takim miejscu, w którym ludzie przyjdą i porozmawiają na ten temat

00:00 / 00:00

Plenerowa wystawa ma pomóc w zachowaniu tej pamięci.

My Polacy musimy pamiętać o tym, co się wydarzyło 81 lat temu, ale nie sposób nie wspomnieć też o tych, którzy po wojnie czekali na swoich bliskich. O kodzinach Katyńskich, które cierpiały przez kolejne lata, mówiąc o kłamstwie katyńskim rozpowszechnianym przez komunistów w Polsce

– dodaje starosta olsztyński Andrzej Abako.

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Wystawę można oglądać na placu Katarzyny Aleksandryjskiej, przy Bocianiej Baszcie w Dobrym Mieście przez najbliższe dwa tygodnie.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dobre Miasto, NKWD, Katyń
W Dobrym Mieście uroczyście obchodzono Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dziś Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Regionalne uroczystości z tej okazji odbyły się w Dobrym Mieście. Na Placu Katarzyny Aleksandryjskiej oglądać można wystawę plenerową "Polska-Węgry, Historia i Pamięć"....

Zamknij
RadioOlsztynTV