Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dobre informacje w sprawie budowy II nitki tramwajowej w Olsztynie. Do przetargu zgłosiło się siedmiu wykonawców

fot. Przemysław Getka

Wszystko wskazuje na to, że uda się wyłonić wykonawcę II nitki tramwajowej w Olsztynie. W maju informowaliśmy o tym, że przedłuża się przetarg , a przypomnijmy, że to było już drugie postępowanie w tej sprawie.

Pierwszy przetarg na budowę II nitki tramwajowej w Olsztynie zakończył się fiaskiem. Po otwarciu ofert latem 2018 roku okazało się, że wszystkie znacznie przekraczają budżet, jakim dysponowało wtedy miasto. Po ponad roku ratusz zdobył dodatkowe środki i rozpisał nowy przetarg. W niedzielę prezydent Piotr Grzymowicz pochwalił się tym, że do drugiego przetargu zgłosiło się siedmiu wykonawców. Wszystkie oferty są tańsze niż zakładał ratusz, a jedna z nich zaproponowała kwotę nawet o 100 mln złotych niższą. Jak informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza, jest to znana w branży torowej krakowska spółka ZUE, która chce wykonać prace na przeszło 382 mln złotych.

Olsztyński ratusz pozyskał dodatkowe finansowanie, które wzrosło o 188 mln złotych ze środków Unii Europejskiej, co daje łącznie 365 mln złotych plus wkład własny miasta. Kryteria zawarte w przetargu to m.in. deklaracja utrzymania ruchu tramwajów na skrzyżowaniu Piłsudskiego z Kościuszki przez cały okres budowy, oraz utrzymania terminu bez względu na nieprzewidywalne podczas prac budowlanych zdarzenia.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, II nitką pojedziemy w I połowie 2023 roku. Trasa II nitki tramwajowej przebiegać będzie od pętli w Pieczewie przez ulice: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego do alei Piłsudskiego i tam połączy się z już istniejącą. Oprócz tego miasto zamówiło 6 kolejnych tramwajów modelu Panorama z Turcji.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tramwaj, budowa, Piotr Grzymowicz, przetarg, nitka tramwajowa
GDDKiA unieważnia przetarg w sprawie północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit

Z powodu braku ofert Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła postępowanie przetargowe na wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV