Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Długa lista zadań. WOT podsumował miniony rok na Warmii i Mazurach

Fot. WOT

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała rok 2022. Jednym z najważniejszych zadań było wspieranie uchodźców z Ukrainy.

Wojska Obrony Terytorialnej od początku wojny w Ukrainie wspomagały administrację rządową przy pomocy uchodźcom. Żołnierze WOT obsługiwali punkty dla Ukraińców uciekających przed rosyjską agresją, pomagali w transporcie uchodźców oraz pomocy dla nich.

Zorganizowaliśmy punkt recepcyjny w Olsztynie oraz dwa punkty informacyjne: w Olsztynie i Elblągu, gdzie wspieraliśmy uchodźców. Było wsparcie psychologiczne, można było otrzymać ciepły posiłek, a także informacje, co ci ludzie mają dalej robić

– mówi pułkownik Jarosław Kowalski, dowódca warmińsko-mazurskich terytorialsów.

00:00 / 00:00

Uchodźcy opowiadali żołnierzom WOT dramatyczne historie. Ważnym zadaniem było nie tylko zorganizowanie noclegu czy pracy, ale przede wszystkim uspokojenie przyjeżdżających do Polski obywateli Ukrainy.

To były dzieci i mamy, które zapakowały dobytek w 2-3 plecaki i musiały w nocy uciekać. Kilkoma pytaniami staraliśmy się robić tak, by te osoby mogły wyrzucić to wszystko z siebie

– opowiada szeregowy Beata Kurgan.

00:00 / 00:00

Starałam się swoje własne uczucia trzymać na wodzy, choć było mi bardzo ciężko. Starałam się zachować zimną krew właśnie po to, by te osoby również zachowały pewien spokój

– dodaje kapral Marta Kopka.

00:00 / 00:00

Fot. WOT

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podczas specjalnej odprawy dziękował obronie terytorialnej za pomoc i przypominał, że brygada od początku istnienia wspiera administrację w kryzysowych czasach.

Najpierw pandemia, później działania, które brygada podejmowała dla obrony polskiej granicy  z Białorusią, czy bardzo aktywne działania podczas wspierania uchodźców z Ukrainy.

00:00 / 00:00

Żołnierze WOT na Warmii i Mazurach pomogli prawie 9 tysiącom uchodźców, oprócz tego przetransportowali prawie 900 z nich.

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w wojsko, pomoc, Ukraina, Ukraińcy, uchodźcy
Mieszkania chronione ważną formą pomocy. Pieniądze na ich tworzenie trafiły do kilku samorządów

250 i pół tysiąca złotych otrzymały w tym roku na utworzenie mieszkań chronionych samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego. To miejsca, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami na samodzielne...

Zamknij
RadioOlsztynTV