Dlaczego warto zdecydować się na laptopy?
Wybór laptopa nie jest prosty, ponieważ poszczególne modele różnią się między sobą parametrami. Ważne, aby zastanowić się, w jaki sposób zamierzamy korzystać ze sprzętu i dopasować go do swoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę, wybierając laptopy?
Na rynku dostępnych jest wiele laptopów, a przy zakupie często kierujemy się wyłącznie ceną, nie zwracając zbytnio uwagi na parametry. Jest to błąd, ponieważ są one kluczowe, aby dobry laptop spełnił swoje zadanie i sprawdził się w sytuacjach, w których chcemy go używać. Innego laptopa będziemy potrzebować do gier, a innego do pracy. Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Dlaczego warto zdecydować się na laptopy?
Laptopy zapewniają mobilność, co jest kluczowe w przypadku pracy zdalnej i zawsze wtedy, gdy chcemy korzystać ze sprzętu w różnych miejscach, niekoniecznie przy biurku. Komputer stacjonarny ogranicza nas w tej kwestii, ponieważ nie możemy zabrać go ze sobą w podróż. Laptop jest lekki i można go swobodnie przenosić w różne miejsca – zarówno w domu, jak i poza nim. Można go używać w parku, w pociągu, czy w kawiarni. Obecnie, gdy tak wiele spraw załatwiamy przez internet, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez laptopa. Wybierając konkretny model, musimy kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem. Innego laptopa będziemy potrzebować do biurowej pracy zdalnej, a innego do tworzenia grafiki, czy do gier. Najlepsze laptopy dla każdego znajdziesz w sklepie: https://www.neonet.pl/komputery/laptopy.html.
Laptopy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając laptopa, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów, dzięki którym można dostosować sprzęt do swoich potrzeb.
- Procesor – to jeden z najważniejszych podzespołów, które mają wpływ na wydajność sprzętu. Największą popularnością cieszą się procesory firmy Intel (Intel Core, Intel Pentium) czy AMD Ryzen. To od procesora zależy jak szybko będą działać programy i aplikacje. Jeśli zamierzasz przeglądać strony internetowe i oglądać filmy, zupełnie wystarczy tani procesor oznaczony na początku nazwy literą N. Z kolei w pracy biurowej najlepiej sprawdzą się procesory niskonapięciowe z literą U na końcu oznaczenia. W przypadku osób, które zajmują się grafiką lub grami, niezbędne będą procesory z oznaczeniem H, HQ, X lub HK.
- Karta graficzna – jest odpowiedzialna za generowanie i wyświetlanie obrazu. Można wybrać kartę zintegrowaną lub dedykowaną. Laptopy ze zintegrowaną kartą graficzną są tańsze, ale nie sprawdzają się w przypadku gier. Więcej kosztuje laptop z dedykowaną kartą graficzną, ale jest bardziej wydajny. Warto zwrócić uwagę na karty NVIDIA GeForce oraz AMD Radeon, które cieszą się dużą popularnością.
- Dysk twardy – na rynku dostępne są trzy rodzaje dysków twardych: dysk HDD, dysk SSD i dysk SSHD. Różnią się one szybkością zapisu, sposobem działania i ceną. Powszechnym dyskiem jest dysk HDD, który jest też najtańszy. Obecnie wypierają go jednak nowoczesne dyski SSD, które zapewniają błyskawiczny dostęp do plików, mają ciche działanie i są odporne na wstrząsy oraz zmiany temperatur. Z kolei dysk SSHD jest hybrydą i łączy zalety wcześniejszych dysków. Można też zdecydować się na dwa dyski – HDD i SSD. Na HDD warto przechowywać pliki, a na SSD zainstalować system operacyjny.
- Pamięć RAM – Im więcej pamięci RAM, tym lepiej. To właśnie od pamięci zależy w dużej mierze wydajność i szybkość działania komputera, szczególnie wtedy, gdy chcesz korzystać z kilku wymagających programów jednocześnie. Warto więc wybrać laptop z pamięcią minimum 4 GB RAM, która gwarantuje stabilną pracę systemu. 8 GB pozwoli obsługiwać kilka aplikacji naraz, natomiast 12 GB świetnie sprawdzi się u graczy i grafików.
- Przekątna i rozdzielczość ekranu – najpopularniejsze są laptopy 15-calowe, które gwarantują wygodne użytkowanie. Najmniejsze 11-calowe sprawdzają się w przypadku dużej mobilności, ponieważ są lekkie i można z nimi swobodnie podróżować. Warto też pamiętać, że im większa rozdzielczość ekranu, tym lepszej jakości obraz. Optymalna rozdzielczość, która jest obecnie stosowana w laptopach to 4K. Popularna jest też rozdzielczość Full HD. Tańsze laptopy są zwykle wyposażone w ekran o rozdzielczości HD, który wystarczy do przeglądania stron internetowych i obsługi podstawowych programów.
W jakie dodatkowe funkcje i akcesoria powinny być wyposażone laptopy?
Podczas wyboru laptopa warto też zwrócić uwagę na rodzaje złącz. Jeśli zamierzasz słuchać muzyki, niezbędne jest gniazdo słuchawkowe. Złącza audio combo jack są niezastąpione. Musisz też zastanowić się, czy zamierzasz korzystać z dodatkowej karty pamięci lub dysku zewnętrznego, ponieważ również one będą potrzebowały dodatkowych wejść. Tak naprawdę, im więcej złączy, tym lepiej. Niektóre modele z niższej półki cenowej mają niewiele złącz, co często utrudnia komfortowe korzystanie z laptopa. Z kolei laptopy biznesowe i gamingowe mają więcej złącz. Najpopularniejszym rodzajem złącza jest USB typ A i C, choć coraz większą popularnością cieszy się Thunderbolt 3, oferując najszybszy standard przesyłu. Ciekawą opcją jest też laptop wyposażony w ekran dotykowy, czy mający czytnik linii papilarnych.
Warto też wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, które ułatwiają korzystanie z laptopa. Choć laptop nie wymaga podłączenia dodatkowej klawiatury i myszki, wiele osób ceni sobie takie rozwiązanie. Zewnętrzna klawiatura i myszka przydają się szczególnie graczom i osobom. które wykonują pracę biurową. Atutem jest też podświetlana klawiatura, która jest niezastąpiona podczas korzystania z laptopa nocą. Jeśli zamierzasz podróżować z laptopem, konieczna będzie torba, która ochroni sprzęt w transporcie.