Dbajmy o zdrowie psychiczne dzieci i seniorów
Zarówno dzieci jak i seniorzy często borykają się z zaburzeniami psychicznymi, a ich problemy bywają bagatelizowane przez otoczenie.
Specjaliści z dziedziny psychiatrii spotkali się w Olsztynie na konferencji pod hasłem Zdrowie psychiczne naszych dziaDków i dziaTek. Wśród najmłodszych problemów z każdym rokiem jest coraz więcej.
Najczęściej są to zaburzenia emocji i zachowań i dotyczą około 10 procent dzieci i młodzieży – przyznaje Dorota Dziedziula, pielęgniarka oddziałowa z Wojewódzkiego Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego:
Rodzice powinni być wyczuleni na niebezpieczne symptomy i jak najszybciej szukać pomocy specjalistów – przekonuje konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży Leokadia Burakiewicz:
Natomiast starszych pacjentów i ich rodziny często trzeba przekonywać, że przyczyną zaburzeń nie zawsze jest podeszły wiek. Opiekunowie i sami seniorzy często bagatelizują nastrój depresyjny, czy zaburzenia pamięci a takie objawy wymagają specjalistycznych konsultacji – podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego Małgorzata Borkowska-Sztachańska:
Często problemy starszych osób są marginalizowane – uważa Katarzyna Sachryn z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego:
Niechęć szukania specjalistycznej pomocy wynika często ze stereotypów. Takie podejście – jak podkreślają lekarze – utrudnia sprawowanie opieki psychiatrycznej zarówno nad najmłodszymi , jak i starszymi pacjentami. Na całym świecie obchodzimy dziś Dzień Zdrowia Psychicznego. (skra/bsc)