Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dawniej w Wigilię na stole królowała pieczona gęś. A w kącie stawiano snopek zboża

Opłatek świąteczny pojawił się na Warmii i Mazurach dopiero po II wojnie światowej . Fot. Łukasz Węglewski

Święta Bożego Narodzenia były dawniej na terenach dzisiejszych Warmii i Mazur czasem wróżb i czarów.

Wierzono, że w Wigilię domostwa odwiedzają duchy zmarłych. W tym czasie panny wróżyły sobie także rychłe zamążpójście. Opłatek pojawił się dopiero po II wojnie światowej wraz z osadnikami z innych rejonów Polski.

Także dania, które dawniej pojawiały się na świątecznym stole różniły się od dzisiejszych. Nie było bowiem tradycji 12 potraw i nie były one postne. Głównym daniem była pieczona gęś i kiełbasy drobiowe.

Na Warmii i Mazurach nie znano także dawniej zwyczaju stawiania choinki. Przyjął się on dopiero na początku XX wieku. – Wcześniej w kącie izby umieszczano jedynie snop zboża jako symbol dostatku – podkreśla etnograf Andżelika Rejs.

00:00 / 00:00

Najważniejszym punktem świąt na Mazurach była „Jutrznia na Gody”, czyli śpiewanie pieśni religijnych przez dzieci. Prezenty na Warmii i Mazurach roznosił siwy koń ze sługą, zwany „szemlem”.

 

Autor: I.Malewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, Warmia, tradycje, zwyczaje
Dobra wiadomość dla osób, które nie kupiły jeszcze prezentów. Przed nami handlowa niedziela

Dziś sklepy są otwarte. W kolejną niedzielę 30 grudnia - handel także będzie dozwolony. Najbliższa niedziela z zakazem handlu w niedzielę przypadnie dopiero 6 stycznia 2019 roku....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV