Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach
Jan Sekta jest cenionym, giżyckim historykiem. Jego prelekcji można słuchać na spotkaniach z historią z cyklu „Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka”.
Jan Sekta przez wiele lat był nauczycielem historii, a dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej tworzy i koordynuje Giżyckie Archiwum Cyfrowe, czyli nowoczesne, multimedialne repozytorium wiedzy z bazą starych zdjęć i dokumentów opatrzonych komentarzem.
Alicja Kulik spotkała się z Janem Sektą z powodu książki, która właśnie ukazała się w Wydawnictwie Retman jako 38. tom serii „Moja Biblioteka Mazurska” Waldemara Mierzwy . Jej tytuł to „Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach”.
Jest to opowieść o mieście, którego czas prosperity zaczął się w drugiej połowie XIX wieku i o jego mieszkańcach, bo tak naprawdę w tych stu opowieściach to oni i ich losy, które zapisały się w historii miasta są najważniejsze.
Pocztówki pochodzą z kolekcji Marka Kowalczyka, Kazimierza Pietrachowicza, Janusza Pileckiego i Jana Sekty, gościa audycji i autora książki „Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach” wydanej przez Wydawnictwo Retman.
Posłuchaj audycji Małe Ojczyzny
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Kulik