Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Czy wczesnośredniowieczna osada w olsztyńskim Lesie Miejskim doczeka się rekonstrukcji?
Olsztyński ratusz rozpisał przetarg na dokumentację projektową takiej inwestycji.
Wczesnośredniowieczna osada, nazywana Sądyty lub Sendyty, znajdowała się w zakolu Łyny, na prawym brzegu rzeki, niecały kilometr od miejsca, w którym Łyna łączy się z Wadągiem. Wzmianki o tym, że niegdyś mieszkali tam ludzie, znajdują się na XVI-wiecznych mapach. Ostateczne potwierdzenie w 2006 roku znalazł dr Robert Klimek, historyk, badacz dziejów dawnych Prusów.
W 2006 roku wiosną trafiłem na prace prowadzone w Lesie Miejskim – dokonano tam karczowania krzaków, przeorano teren. Wtedy znalazłem tam ceramikę i od tamtej pory zaczęła się żywa historia tego miejsca
– wspomina dr Klimek.
W miejscu wczesnośredniowiecznej osady prowadzono wykopaliska, podczas których znaleziono przedmioty codziennego użytku, fragmenty broni oraz srebrne dirhemy, czyli arabskie monety. Świadczyło to o tym, że osada leżała na szlaku wymiany handlowej między Skandynawią a Bliskim Wschodem. Teraz miasto rozpisało przetarg na zaprojektowanie – pod okiem konserwatora zabytków – rekonstrukcji tej osady.
Dokumentacja projektowa ma zawierać projekt rekonstrukcji wczesnośredniowiecznych chałup mieszkalnych, wykonanych w technologii właściwej dla tamtego okresu. Wykonawca ma określić ich liczbę i rozmieszczenie. Ma też zaprojektować pozostałą część osady, a także przystań i drewnianą pieszą kładkę przez Łynę
– informuje Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza.
Na zgłoszenia do przetargu na wybór wykonawcy projektu miasto czeka do 14 stycznia. Kiedy mogłoby dojść do samej rekonstrukcji – tego ratusz nie określa.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Piasecka