Czy w Warmińsko-Mazurskiem przybędzie centrów usług społecznych?
Na razie są 4, ale w przyszłym roku może być ich nawet kilkadziesiąt. Centra usług społecznych mają zastępować gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej.
W województwie warmińsko-mazurskim na razie są 4: w Elblągu, Górowie Iławeckim, Srokowie i Kurzętniku. Według Ewy Janik, kierowniczki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świątkach takie zmiany nie wszędzie są planowane.
Akurat gminie Świątki uważam, że nie jest to potrzebne. To bardzo mała gmina, gdzie nie ma takich instytucji, które miałyby się połączyć. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje swoje zadania i nie widzę potrzeby przemiany w CUS
– powiedziała.
Centra usług społecznych mają nie tylko przekazywać zasiłki, ale też integrować, dostarczać bezpłatnie pomoc np. fachowców czy sąsiedzką. Wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer wyjaśnił, że „zamiast szukać nowej formy działania ośrodków pomocy, być może warto lepiej dofinansować te, które już funkcjonują”.
Na pewno ośrodki społeczne potrzebują dodatkowych funduszy na działanie, aby pracownicy socjalni mieli motywację. Mieliśmy podwyżkę tysiąc złotych dla pracowników pomocy społecznej, ale to pierwszy krok
– przyznał.
Samorząd województwa z kolei liczy, że wkrótce w regionie powstanie nawet kilkadziesiąt nowych centrów usług społecznych. Nabór wniosków na dofinansowanie tych zmian ma być w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski