Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy powstanie Wielka Pętla Mazurska? Koncepcji jest kilka, a zdania podzielone

Wielkie Jeziora Mazurskie

Do końca roku ma być konsultowany pomysł budowy nowej drogi wodnej na Wielkich Jeziorach Mazurskich tak, by można je było opłynąć pętlą – poinformował poseł Wojciech Kossakowski z parlamentarnego zespołu zajmującego się tym zagadnieniem.

Podczas obrad Parlamentarnego Zespołu ds. Wsparcia Projektu Poprawy Żeglowności i Rozwoju Turystyki Wisła, Narew, Pisa – Wielka Pętla Mazurska zdecydowano o poszukiwaniach partnera, w porozumieniu z którym zostanie wypracowana koncepcja połączenia Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w pętlę. W posiedzeniu zespołu brał udział m.in. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, który w połowie ubiegłego roku zapowiedział, że w ciągu najbliższych siedmiu lat chce, by inwestycja ta była zrealizowana.

Myślę, że takim partnerem do wypracowania koncepcji nowej drogi wodnej na Mazurach mogłoby być Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie, które od strony samorządowej najlepiej orientuje się w kwestii turystyki na Mazurach i sprawach związanych z jeziorami

– powiedział Wojciech Kossakowski.

Problem z połączeniem Niegocina i Śniardw jest tego rodzaju, że na trasie łączącej te jeziora leży kilka mniejszych jezior, a pomiędzy dwoma z nich – Tyrkło i Buwełno – znajduje się wzniesienie o wysokości około 60 metrów. Pierwotnie zakładano, że we wzniesieniu należy przekopać tunel. Nie jest to jednak przesądzone.

Rozważana jest koncepcja tunelu, ale też zbudowania pochylni na wzór takich pochylni, jakie obecnie są na kanale elbląskim. Pod uwagę brana jest też budowa kolejki linowej, a nawet przewożenie jednostek pływających lawetami. Żaden pomysł nie jest w tym momencie decydujący, do końca roku chcemy wypracować koncepcję budowy tej drogi wodnej

– poinformował parlamentarzysta z Warmii i Mazur.

W zależności od rozwiązania szacowane będą koszty inwestycji. Jeszcze do lata członkowie zespołu przyjadą na Mazury, by na miejscu ocenić sytuację.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich wiedzie z północy od Węgorzewa na południe do Pisza. Główny szlak liczy nieco ponad 110 kilometrów drogi wodnej. Niektóre jeziora połączone są kanałami. Gdyby jednak połączyć jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno i Tyrkło, wówczas możnaby przepłynąć ów szlak pętlą. Jeziora Śniardwy i Niegocin byłyby wówczas połączone od wschodniej strony.

Część środowisk żeglarskich na Mazurach pomysł taki podnosi od lat, a lokalne samorządy w przeszłości prowadziły na ten temat prace koncepcyjne. Nie było jednak możliwości sfinansowania tego pomysłu.

W ostatnich dwóch latach znacznie wzrosła liczba osób żeglujących po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Zwolennicy połączenia szlakiem kolejnych jezior argumentują, że stworzenie Mazurskiej Pętli rozładowałoby tłok na obecnym szlaku i podniosło jego atrakcyjność. Przeciwnicy tej inwestycji od lat wskazują, że „zabije to dzikość Mazur” i bezpowrotnie zniszczy środowisko naturalne.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za J. Kiewisz-Wojciechowska/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żeglarstwo, Mazury, woda, jezioro, kanał, inwestycja, Wielkie Jeziora Mazurskie, krajobraz, Pętla Mazurska, koncepcja, koszty
Nielegalna wycinka drzew i zniszczony cmentarz. Historia spod Mikołajek w Śliskiej Sprawie

W okolicach wsi Faszcze koło Mikołajek prywatny przedsiębiorca, wyciął setki drzew na kilkudziesięciu hektarach - i jak się okazuje nie tylko ze swojego pola, które dzierżawił....

Zamknij
RadioOlsztynTV