Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy nocna prohibicja sprawiła, że w Olsztynie jest bezpieczniej? Zobacz, co ustalił nasz reporter

W Olsztynie spada liczba interwencji dotyczących zakłócania porządku publicznego i tzw. spoczynku nocnego.

Policjanci i terapeuci przekonują, że to efekt funkcjonowania zakazu sprzedaży alkoholu między godziną 22 a 6 rano. Ograniczenia takie obowiązują w Olsztynie od 5 miesięcy.

Największy spadek dotyczy wspomnianych interwencji w sprawie zakłócania porządku i spoczynku nocnego. Na przełomie lat 2017/2018 było 286 takich zgłoszeń. Z kolei na przełomie tego i minionego roku tylko 85.

Śmiało można powiedzieć, po pięciu miesiącach odnotowujemy mniejszą liczbę tych interwencji

– podkreśla aspirant Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jest bezpieczniej. Te miejsca to m.in. Grunwaldzka, Dworcowa, okolice Zatorza. Interwencje spadają, nadal je monitorujemy i porównujemy z danymi z poprzednich lat. Rzeczywiście poczucie bezpieczeństwa w Olsztynie i w ogóle bezpieczeństwo wzrosło

– ocenia Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

Jednak inne statystki nie są już tak optymistyczne. Więcej jest bowiem interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Przed ograniczeniem było ich 209, po wprowadzeniu zakazu 275. Miejski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień podtrzymuje jednak, że tym bardziej, w związku ze stale rosnącą liczbą tego typu zgłoszeń, uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w nocy, powinno się utrzymać.

Tymczasem radni Platformy Obywatelskiej złożyli projekt uchwały znoszącej ograniczenia.Politycy PiS chcą utrzymania zakazu. Ograniczenie handlu na pewno będzie przedmiotem prac radnych jeszcze w lutym.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

 

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, alkohol, bezpieczeństwo, sklep, sprzedaż, zakaz, noc, video
Nielegalnie zatrudniał obcokrajowców na budowie. Kłopoty przedsiębiorcy z Wielkopolski

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży na jednym z placów budowy w powiecie olsztyńskim zatrzymali 18 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców. Skontrolowano 11 obywateli Gruzji i 7 Ukrainy. Okazało...

Zamknij
RadioOlsztynTV