Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy można wyleczyć grypę w kilka godzin?

Joanna Kulczyk, właścicielka zielarni. Fot. Ł. Sadlak

Czy zioła pomagają zwalczyć grypę? Jak domowymi sposobami pokonać przeziębienie? Mówiły o tym zielarka Joanna Kulczyk i pani Bożena, które gościły w Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn.

Joanna Kulczyk przekonywała, że jeśli ktoś ma oczyszczony organizm, czyli jest wegetarianinem lub po prostu je dużo warzyw, jest w stanie zwalczyć wirusa grypy w ciągu jednego dnia. Podstawą jest jednak szybkie działanie i branie odpowiedniej dawki witaminy C. Zdaniem zielarki w podtrzymaniu odporności pomagają m.in. zioła, które mają dużo inuliny czy też błonnika pokarmowego – czyli z ziół to m.in. mniszek lekarski, oman, cykoria. Wiosną natomiast powinniśmy jeść dużo nowalijek, zimą natomiast warzywa ukiszone – kapustę, ogórki czy warzywa korzeniowe. Joanna Kulczyk przyznała, że większość osób nie docenia tego, co jest w przyrodzie i rośnie na łące, w lesie, w ogrodzie. – Nie doceniamy wielu roślin – wyrywamy je i wyrzucamy w przekonaniu, że to chwasty.

Pani Bożena. Fot. Ł. Sadlak

Pani Bożena również stosuje naturalne metody na przeziębienie. W jej ocenie bardzo skuteczne jest zjedzenie rosołu z prawdziwej kury z dużą ilością warzyw. Ważne jest też rozgrzanie się w łóżku i wypocenie. Dobrze rozgrzewa herbata z cytryną, miodem, imbirem i sokiem malinowym, a także gorące mleko wypite przed snem. Naturalnym antybiotykiem jest czosnek – można jeść go surowo, dodawać do kanapki lub do zupy. Na katar pomaga wąchanie chrzanu, wciąganie nosem przegotowanej wody oraz inhalacje z gorącej wody i olejków eterycznych. Olejki eteryczne oraz sole rozgrzewające warto też dodać do ciepłej kąpieli.

Posłuchaj rozmów z Joanną Kulczyk i z panią Bożeną

Joanna Kulczyk:

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Pani Bożena:

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zioła, naturalne metody leczenia
Ziołowy chłodnik

Nie ma nic lepszego na upały jak chłodnik. A te nie oszczędzają nas ostatnio. Wszyscy znamy tradycyjny chłodnik litewski. Tymczasem blogerka kulinarna, Kamila Michalska proponuje dziś...

Zamknij
RadioOlsztynTV