Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy Lidia Staroń zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Dziś poznamy decyzję Senatu

Senator Lidia Staroń. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Dziś ostatni dzień posiedzenia Senatu. Izba ma między innymi zatwierdzić kandydaturę senator niezależnej z Olsztyna Lidii Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sejm wybrał ją na posiedzeniu 15 czerwca. Kandydaturę zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z konstytucją Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara.

Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Parlament już cztery razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów PiS – Piotra Wawrzyka i Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały zgody Senatu.

Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w RPO, senat, senator, Lidia Staroń
W piątek będzie wiadomo czy Lidia Staroń zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Decyzją konwentu seniorów debata i głosowanie w sprawie wyrażenia przez Senat zgody na powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich odbędą się  jutro (18 czerwca). Punkt ten ma być...

Zamknij
RadioOlsztynTV