Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy kocia kawiarnia to fikcja? Projekt kosztował 100 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego Olsztyna

Kocia kawiarnia w Olsztynie. Fot. facebook Olsztyn Kocha Koty

Niedawno powstała, a już rozpala emocje. Kocia kawiarnia była jednym z projektów wybranych  2 lata temu do realizacji w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Podobne lokale funkcjonują w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie, ale są to komercyjne przedsięwzięcia. Ten miał być prowadzony przez wolontariuszy non profit. Mieszkańcy dali zielone światło i na projekt poszło z budżetu obywatelskiego 100 tysięcy złotych.

Wtedy pojawiły się wątpliwości jak pogodzić prowadzenie biznesu komercyjnego – czyli sprzedaży ciastek i napojów – z wydanymi na ten cel publicznymi pieniędzmi. Miasto znalazło rozwiązanie i prowadzenie Kici Cafe powierzyło własnej jednostce, czyli schronisku dla zwierząt oraz  Bankowi Żywności. Bank dysponował lokalem, który wyremontowano za pieniądze z OBO.

Kocia kawiarnia rozpoczęła działalność w lutym tego roku, ale  czynna jest tylko w weekendy, po południu. Wtedy dowożone są do niej trzy koty ze schroniska. Problemem pozostaje też część kawiarniana.

Sygnał o nieprawidłowościach dotarł do olsztyńskich radnych, którzy   zajmą się tym problemem w czwartek w czasie posiedzenia komisji gospodarki komunalnej. Mimo starań nie udało nam się skontaktować z Bankiem Żywności, który współprowadzi kawiarnię. Pozostaje pytanie – na co poszły pieniądze z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego?

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Kocia kawiarnia miała być miejscem, w którym można się zrelaksować w towarzystwie kotów, a nawet zaadoptować zwierzaka i zabrać go do domu. Lokal mieści się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino.

Autor: D.Grzymska
Redakcja: BSChromy

Przeczytaj poprzedni wpis:
Giżycko upamiętniło żeglarzy, którzy zginęli podczas białego szkwału na Mazurach

Na Murze Pamięci Narodowej przy Sanktuarium św. Brunona  zawisła tablica poświęcona żeglarzom, którzy zginęli podczas białego szkwału. 10 lat temu, 21 sierpnia podczas białego szkwału zginęło 12...

Zamknij
RadioOlsztynTV