Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy kobieca wrażliwość w muzyce różni się od męskiej? Odpowiedzi szukają eksperci z kraju i zagranicy

W Olsztynie trwa jubileuszowa 50. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich pod hasłem „Muzyka kobiet. Kobiety w muzyce”.

W miasteczku akademickim Kortowo debatują naukowcy z kraju i zagranicy.

Na świecie nazwiska współczesnych polskich kompozytorek są znane, ale w Polsce już nie. Przykładem jest znana na całym świecie młoda kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel. Innym przykładem jest młoda kompozytorka Katarzyna Kwiecień-Długosz, która zdobywa coraz większą popularność na arenie międzynarodowej za sprawą takiego instrumentu jak carillon. To instrument złożony z kilkudziesięciu dzwonów

– zauważa profesor Barbara Literska z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

00:00 / 00:00

Czy kobieca wrażliwość w muzyce różni się od męskiej? To stereotyp – argumentuje profesor Marcin Gmys z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu.

Jakbyśmy przeprowadzili testy prezentując publiczności utwory i nie mówiąc czy napisał je mężczyzna, czy kobieta myślę, że wszyscy doskonale by się pomylili. Szczególnie jeżeli bazowalibyśmy na utworach nieznanych. Na początku XX wieku miał miejsce taki przypadek, Jadwigi Sarneckiej, najnowocześniejszej kompozytorki pierwszej dekady XX wieku, która bardzo młodo zmarła. W Polsce krytycy tego czasu zarzucali jej, że pisze po męsku, bo akordowo, bo masywnie i to nie pasowało im do wizerunku kobiety.

00:00 / 00:00

Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich „Muzyka kobiet. Kobiety w muzyce” potrwa w Olsztynie do soboty (11 września).

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kobieta, muzyka, kobiety, kompozytorka
September Symphony, czyli koncert w 20. rocznicę ataku na WTC

W przeddzień 20. rocznicy zamachu na World Trade Center o godzinie 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się okolicznościowy koncert. Jak mówi dyrektor filharmonii Piotr...

Zamknij
RadioOlsztynTV