Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy każdy z nas może zostać szczęśliwym posiadaczem zwierzaka? W „Bliższych spotkaniach” wszystko o zwierzętach domowych

Magda Biadoń – treserka zwierząt

Wydawałoby się, że każdy z nas może być właścicielem zwierzaka. W praktyce okazuje się, że życie pisze przeróżne historie.

Gośćmi Izabeli Malewskiej były:

  • Anna Barańska – dyrektor olsztyńskiego schroniska dla zwierząt
  • Magda Biadoń – treserka zwierząt
  • Olga Jaguszewska – ze sklepu zoologicznego

Anna Barańska – dyrektor olsztyńskiego schroniska dla zwierząt

Kierująca olsztyńskim schroniskiem dla zwierząt Anna Barańska podkreśla, że nie każda historia ma szczęśliwe zakończenie i nie każda decyzja o wzięciu do domu zwierzaka kończy się przyjaźnią i miłością.

Zwykle historie bywają niekorzystne i nieprzyjemne dla zwierząt dlatego, że właściciel wcześniej nie przemyślał decyzji. Zdarza się, że dzieci chciały zwierzaka, a potem obowiązek spada na nas. Metraż mieszkania w bloku jest niewystarczający np. dla psa rasy husky. Po jakimś czasie te zwierzaki trafiają do schroniska. W większości przypadków – jeśli ktoś do nas dzwoni – prosimy, żeby zaczekać jeszcze chwilę, spróbować samemu gdzieś zwierzę oddać, wysłać nam zdjęcie i także szukamy domu, żeby oszczędzić psu czy kotu schroniskowych warunków i życia w klatce. To jest zawsze trauma dla zwierzaka (…)

Jeżeli więc zdecydowaliśmy się na zwierzaka, to bądźmy odpowiedzialni do końca. Jeżeli coś się dzieje i nie możemy sobie z nim poradzić, to postarajmy się, żeby zwierzę trafiło gdzieś, gdzie jego byt będzie dalej zabezpieczony.

Jakie są najczęstsze błędy jakie popełniamy decydując się na zwierzaka?

Nieznajomość psychologi zwierząt i nieznajomość charakteru i sytuacji, jakie mogły się pojawić. Musimy być przygotowani na to, że jeżeli mamy kota, może się zdarzyć, że będzie nam biegał po stole zanim go nauczymy. Może nam podrapać meble, ale na to są też sposoby. Niektórzy właściciele zniechęcają się przy pierwszych kłopotach, jakie mogą się pojawić (…).  Hodowcy wiedzą jaki temperament mają zwierzaki i jakie są ich potrzeby oraz jak powinien wyglądać dom, żeby nam było dobrze z tym psiakiem, czy kotem i żebyśmy tworzyli taki szczęśliwy układ.

Anna Barańska radziła na jakiego psa się zdecydować.

Jestem miłośnikiem psów wielorasowych, czyli kundelków, mieszańców. One są niepowtarzalne jeśli chodzi o urodę, są to zwierzaki bardzo inteligentne, odporne, więc rzadziej odwiedzamy gabinety weterynaryjne, rzadziej korzystamy z tych usług – co jest ważne w domowych budżetach. Takiego psiego przyjaciela można znaleźć np. w schronisku. Gdy mamy dom z działką sprawdzają się psy pilnujące np. owczarki niemieckie. Gdy mamy dzieci i gdy chcemy, żeby to był przyjaciel, wybierzmy rasę łagodną. Dla dzieci dobre są np. goldeny czy labradory. W tej chwili dużo właścicieli posiada psy rasy shih tzu, york. Przyszła na nie moda, ale to nie jest zła moda, bo patrząc przez pryzmat schroniska, to przeżyliśmy modę na rottweliery, amstaffy, na psy rasy husky, a moda na shih tzu, yorki nie zostawia śladów w schronisku. Można powiedzieć, że nie są takie problemowe, nie stwarzają na tyle kłopotów właścicielom, żeby musieli je oddawać do schroniska.

Nie tylko psy i koty trafiają do schroniska. Najczęściej poza psami i kotami  odawane są trafiają świnki morskie, chomiki, króliki, a czasami ptaki.

Zwykle są u nas krótko, szybko znajdujemy im dom. Najbardziej egzotyczny był wąż zbożowy, który przemieścił się od sąsiada z góry do sąsiadki na dół (…) Okazało się, że to bardzo łagodny wąż zbożowy o imieniu Zosia. Właściciel szybko go odebrał (…). Kiedyś legwan zielony. Właściciel też szybko go odebrali (…). Zwierzęta egzotyczne trafiają się rzadko, ale właściciele są czujni i szybko je odbierają. Kilka lat temu mieliśmy przypadek, że mieszkaniec Nagórek znalazł obok śmietnika terrarium z  jadowitymi pająkami. Tutaj ewidentnie ktoś się znudził hodowlą, nie miał co zrobić i wystawił na śmietnik. Jeżeli bierzemy zwierzę, to miejmy świadomość, że w zależności od gatunku będzie żyło 2-3, a czasami 15 lat.

Zakup zwierzaczka musi być przemyślany – mówi Olga Jaguszewska ze sklepu zoologicznego.

Jeśli chodzi o zwierzątko najmniej wymagające to jest chomiczek. Przede wszystkim jest mniejszy, można mu zaoferować większą klatkę, wtedy może się wybiegać w tej klatce. Nie trzeba go puszczać po domu. Warto takie zwierzątko brać na ręce, żeby był oswojony z właścicielem. Niestety chomik żyje 2-3 lata.

Często ludzie nie przemyślą pewnych spraw i myślą, że zwierzątko jest na chwilę. To jest duży błąd. Czasami nawet rodzicom ciężko przetłumaczyć dlaczego musi być duża klatka dla zwierzęcia, dlaczego niektóre zwierzątka muszą być dwa np. świnki morskie, szynszyle, szczury. Są to zwierzątka stadne i nie można kupować ich w pojedynkę. U nas w Polsce te zwierzęta sprzedaje się w pojedynkę, ale tak być nie powinno.

Ostatnio jest moda na miniaturki – dodaje gość Bliższych Spotkań – z tym, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że te zwierzątka też rosną. Dużo osób się pyta czy one nie urosną. Oczywiście że urosną, miniaturka musi też urosnąć do pewnego momentu.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
PSL chce przywrócenia małego ruchu granicznego podczas Mundialu w Rosji. PiS nie wyklucza w tym terminie „szczególnych rozwiązań”

Mundial 2018 w Rosji to świetna okazja do przywrócenia małego ruchu granicznego - uważają warmińsko-mazurscy przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. W tej sprawie PSL zwołał w Olsztynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV