Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Członkowie sejmowej komisji na granicy z Rosją. „Lepiej stawiać zaporę, niż potem być zaskoczonym”

Fot. M. Lewiński

Działania rządu związane z budową tymczasowej zapory na granicy z Rosją to działania prewencyjne, Polki i Polacy mogą się czuć bezpieczni – podkreślali członkowie Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, którzy we wtorek wizytowali przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim.

Polsko-rosyjskie przejścia graniczne w Grzechotkach i Bezledach wizytowali dziś posłowie z Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Towarzyszył im sekretarz stanu w tym resorcie.

Jesteśmy tu, bo chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda sytuacja na granicy, gdy mamy zagrożenie po stronie rosyjskiej

– mówił poseł Lewicy Wiesław Szczepański – przewodniczący wspomnianej komisji.

Uważamy, że nawet gdyby na nasze terytorium miało przedostać się kilka osób, które mogą mieć nawet charakter szpiegowski, to warto postawić zaporę.

00:00 / 00:00

Poseł Tomasz Szymański (KO) podkreślał, że „z perspektywy pracy w komisji musimy wiedzieć, jakie są zapotrzebowania funkcjonariuszy Straży Granicznej, żeby ich właściwie zabezpieczyć, a te potrzeby najlepiej ocenia się w terenie”. Posłowie dopytywani o potrzeby funkcjonariuszy przyznali, że chodzi m.in. o długą broń.

Ona obecnie jest, ale w zbyt małej ilości, jakby (funkcjonariusze) chcieli. Pan minister zadeklarował, że się do tego wniosku przychyli. Dla nas ważne jest właściwe zabezpieczenie funkcjonariuszy, żeby oni strzegąc granicy okrągły rok, dzień i noc czuli się bezpiecznie

– mówił Paweł Krutul (Lewica).

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki potwierdził, że decyzje o budowie zapory mają charakter prewencyjny.

Działania podjęte przez Straż Graniczną i wojsko są odpowiedzią na pewne sygnały, które pojawiają się w obwodzie kaliningradzkim (umowa o otwartym niebie) i te działania są prewencyjne. Znając schematy działania Federacji Rosyjskiej i Białorusi, warto się w tej chwili zabezpieczyć.

00:00 / 00:00

Tymczasowa zapora z drutu stanie na prawie całym odcinku, do końca listopada planujemy wyłonić wykonawcę sytemu perymetrycznego i wykonawcę systemu elektronicznego na całym odcinku granicy z obwodem. Perymetria powinna być gotowa do końca trzeciego kwartału przyszłego roku (…). Lepiej teraz stawiać zaporę, niż potem być zaskoczonym

– mówił wiceminister Grodecki. Przyznał, że dotąd zbudowano 7,3 km zapory z drutu.

Posłom z komisji towarzyszyli parlamentarzyści z naszego regionu. Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości doceniała jednomyślność posłów w sprawie budowy zapory.

Nauczeni tym, co się działo na granicy białoruskiej, dzisiaj możemy zadziałać prewencyjnie o budowie tej zapory. Ja się bardzo cieszę, że komisja spraw wewnętrznych i administracji zainteresowała się i jednym głosem potwierdziła, że bezpieczeństwo tej granicy jest nam najbardziej potrzebne.

00:00 / 00:00

Jak stwierdził poseł Lewicy Marcin Kulasek „nasze województwo graniczy z mocarstwem atomowym”.

Nie graniczy nasze województwo z normalnym, cywilnym obszarem, a graniczy z gigantyczną bazą wojskową. Stąd uzasadnione niepokoje. Jesteśmy tutaj po to, aby uspokoić mieszkańców. Szanowni państwo, możecie czuć się bezpieczni.

00:00 / 00:00

Tymczasem na wschodzie województwa trwa budowa tymczasowej zapory na granicy Polski z Rosją. – Prace postępują w okolicach Dubeninek – powiedziała Radiu Olsztyn major Mirosława Aleksandrowicz z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tam prace dalej trwają. Jeszcze przed zaporą, ok. 1 m w głąb naszego kraju, będzie stała bariera dla zwierząt.

00:00 / 00:00

Na razie zapora ma charakter prewencyjny. Mjr Aleksandrowicz potwierdza, że w październiku Straż Graniczna nie odnotowała prób nielegalnego przekroczenia granicy od strony obwodu kaliningradzkiego.

We wrześniu mieliśmy przypadek, kiedy 4 obywateli Tadżykistanu przeszło z Rosji do Polski. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy.

00:00 / 00:00

Fot. M. Lewiński

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w posłowie, Bezledy, straż graniczna, przejście graniczne, wizyta, bezpieczeństwo państwa, granica polsko-rosyjska, budowa zapory
Członkowie sejmowej komisji wizytują przejścia graniczne z Rosją

Wyjazdowe posiedzenie prezydium sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych na granicy z Rosją. Posłowie będą wizytować placówki straży granicznej w Grzechotkach i Bezledach. Celem spotkań jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV