Członkowie komisji obrony narodowej o ustawie o obronie ojczyzny
O roku działania ustawy o obronie ojczyzny dyskutowali goście Porannych Pytań. Gośćmi audycji byli posłowie Wojciech Kossakowski i Marcin Kulasek.
Poseł PiS Wojciech Kossakowski, członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej powiedział, że udało się stworzyć coś w rodzaju konstytucji dla wojska.
Ta ustawa zastąpiła 48 innych ustaw. Określa ona przede wszystkim wzrost wydatków na obronność do wysokości 3 procent PKB. W tym roku sięgną one nawet 4 procent PKB. To jest o tyle ważne, że odtwarzamy jednostki w naszym województwie, bo jesteśmy tzw. ścianą wschodnią.
Poseł Nowej Lewicy, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Marcin Kulasek przypomniał, że przy pracy nad tą ustawą było porozumienie ponad podziałami.
Przy pracy nad tą ustawą było porozumienie ponad podziałami, bo chwila i potrzeba była jedna – polska racja stanu była jednoznaczna. Zależało na tym, aby się dogadać. Każdy zrobił krok wstecz i finalnie dogadaliśmy ustawę. We wstępnym zamyśle miała właśnie kodyfikować przepisy regulujące zasady służb wojskowej i organizację sił zbrojnych.
Poseł Kossakowski podkreślił, że ustawa powstawała w atmosferze politycznego porozumienia.
Czy lewica, czy opozycja zgłaszała poprawki to było w toku wspólnych prac podkomisji. To wszystko wypracowaliśmy. Najważniejsze, że ta ustawa weszła – mamy nowy sprzęt.
Marcin Kulasek dodał, że polski przemysł obronny korzysta na obecnych zakupach uzbrojenia.
Priorytetem jest uwzględnienie polskiego przemysłu zbrojeniowego w procesie modernizacji armii i to się dzieje. Za to jest pochwała dla rządu. Dywersyfikacja, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy, jest wskazana szczególnie, że zyskuje na tym polska zbrojeniówka.
Dzięki ustawie zwiększyła się liczba żołnierzy stacjonujących w regionie, odbudowywane są jednostki wojskowe na Warmii i Mazurach, a w koszarach i na poligonach pojawił się nowoczesny sprzęt.
Głównymi celem ustawy było zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odbudowanie systemu rezerw, a także zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski