Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Część radnych sprzeciwia się podwyżkom za wywóz śmieci. „Brakuje tarczy samorządowej”

Podwyżka opłaty za odbiór śmieci w Olsztynie nie jest konieczna i można jej uniknąć – uważają radni klubu PiS w Radzie Miasta. Miejscy rajcy przegłosowali dziś podwyższenie stawki o 1 złotych i 40 groszy za metr sześcienny zużytej wody.

W Olsztynie cena odbioru odpadów jest połączona z ilością zużywanej wody. Zatem od stycznia 2023 roku za każdy metr sześcienny zapłacimy nie 9 złotych i 70 groszy, ale 11 złotych i 10 groszy.

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zwołał konferencję prasową, podczas której zaprotestował przeciwko obciążaniu olsztynian dodatkowymi kosztami – powiedział Radiu Olsztyn Leszek Araszkiewicz.

Nie może być tak, że jedynym antidotum jest podwyżka cen, bez żadnej rekompensaty, czy działania antyinflacyjnego. Mówiąc krótko brakuje jakiejś tarczy samorządowej.

00:00 / 00:00

Władze miasta powinny umieć znaleźć potrzebne pieniądze, zamiast po raz kolny obciążać mieszkańców – przekonywał Radosław Nojman z klubu radnych PiS.

Nigdy nie będziemy za przerzucaniem kosztów obecnej, trudnej sytuacji na mieszkańców, bez pewnych działań osłonowych ze strony instytucji miejskich. Jesteśmy za unikaniem sytuacji, kiedy to prywatny podmiot będzie dyktował naszym mieszkańcom ceny wywozu odpadów.

00:00 / 00:00

Zdaniem radnych klubu PiS w olsztyńskiej Radzie Miasta potrzebna jest restrukturyzacja w spółkach odpowiadających za gospodarowanie odpadami, a miasto powinno przygotować rozwiązania, które ochronią mieszkańców, a nie dołożą im kolejną podwyżkę.

Ratusz tłumaczy tymczasem, że wyższe stawki za wywóz śmieci to konieczność. Jak argumentuje, całkowity wzrost kosztów gospodarowania systemem odpadów komunalnych w mieście wzrośnie w przyszłym roku o mniej więcej 10 procent.

Radni opozycji uważają, że ratusz powinien przeanalizować jak spółki gospodarujące odpadami gospodarują finansami, bo być może konieczne fundusze przyniosłaby restrukturyzacja, bez konieczności obciążania mieszkańców Olsztyna.

Urząd miasta argumentuje, że podwyżka opłat za śmieci jest koniecznością, bo w mieście wzrośnie koszt gospodarowania systemem odpadów komunalnych.

Fot. M. Kwiatkowska

Olsztyńscy radni podjęli decyzję w sprawie cen odbioru śmieci

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, odpady, Olsztyn, śmieci, podwyżka, radni, nieczystości, podwyżki, radni PiS
Mogą stracić domy i działki. O obawach mieszkańców Tylkowa w audycji Śliska Sprawa

Plany przebudowy nowej drogi krajowej nr 53 wzbudzają emocje wśród mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż trasy. Głównym celem rozbudowy ma być stworzenie bezpiecznego i komfortowego połączenia komunikacyjnego...

Zamknij
RadioOlsztynTV