Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cukrzyca epidemią XXI wieku

Profesor Elżbieta Bandurska-Stankiewicz

Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą uznaną przez ONZ za epidemię XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Rozwija się podstępnie i daje wiele powikłań, wpływa na większość narządów w organizmie. Kiedyś na nią umierano, dziś jest chorobą przewlekłą. Nowoczesne leki i technologie poprawiają jakość życia chorych w Polsce, ale dla wielu są niedostępne ze względu na wysoki koszt.

Co jest najtrudniejsze w terapii cukrzycy? Jak Polska wypada na tle Unii Europejskiej pod względem leczenia tej choroby? Jakie kompetencje w leczeniu cukrzycy ma lekarz rodzinny a kiedy konieczna jest wizyta u diabetologa?

Ekspertem Agnieszki Lipczyńskiej jest prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz – ordynator Oddziału Klinicznego Endokrynologicznego, Diabetologicznego i Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.

Posłuchaj audycji Na Zdrowie

Na Zdrowie

Audycji Na zdrowie można słuchać w każdą sobotę o godzinie 9.15. Zaprasza Agnieszka Lipczyńska.

 

Autor: A.Lipczyńska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

Więcej w lekarz, cukrzyca, lekarka
Z roku na rok rośnie liczba nowotworów skóry. Posłuchaj audycji Na Zdrowie (20.06.2020)

Agnieszka Lipczyńska rozmawiała o nowotworach skóry i terapii uroginekologicznej. W audycji wzięły udział dr hab. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek i fizjoterapeutka Anna Afeltowicz. O czerniaku mówi się najwięcej,...

Zamknij
RadioOlsztynTV