Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Coraz więcej pogryzień przez psy. Co zrobić w takiej sytuacji?
Rano skontaktowała się z nami słuchaczka, którą zaatakował pies sąsiadów. Na szczęście obrażenie okazały się niegroźne. Co zrobić, kiedy staniemy się ofiarą agresywnego czworonoga?
Najpierw należy odkazić ranę i ustalić, czy zwierzę ma obowiązkowe szczepienia.
Warto zgłosić się też do szpitala. Lekarz oceni ranę. Jeżeli doszło do przerwania skóry właściwej, to może być konieczne szczepienie przeciwtężcowe
– radzi Michał Dąbrowski, zastępca lekarza kierującego Klinicznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala MSWiA w Olsztynie.
Jeżeli obrażenia są poważne, to – jak powiedział doktor Dąbrowski – może być potrzebna interwencja chirurga. Chociaż, co do zasady, ran kąsanych nie powinno się zszywać. Lekarz wysyła zawiadomienie do sanepidu, który kontaktuje się zarówno z poszkodowanym, jak i właścicielem czworonoga.
Po zebraniu wywiadu pacjent kierowany jest do lekarza chorób zakaźnych, który kwalifikuje do dalszego leczenia. Zwierzę natomiast będzie musiało być pod obserwacją weterynaryjną
– wyjaśnia Beata Zarzycka, kierownik sekcji epidemiologii w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie.
Policja przypomina, że powinniśmy nie tylko opiekować się swoim pupilem, ale również zadbać o to, żeby nie zagrażał innym.
Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grożą poważne konsekwencje. To kara ograniczenia wolności lub do tysiąca złotych grzywny
– mówi aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Kara może być jeszcze dotkliwsza, jeżeli zwierzę stworzy zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka. Sprawa może trafić również do sądu. Dodatkowo prawo stanowi, że właściciel, który nie upilnuje swojego czworonoga, a ten kogoś zaatakuje, może trafić do więzienia, albo zapłacić do tysiąca złotych grzywny.
Pies odgryzł dziecku kawałek ucha. Chłopiec bawił się na plaży
Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy